Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli 2019. Anna Zalewska powiedziała, że egzaminy przebiegają bez zakłóceń

To ostatni dzień egzaminu gimnazjalnego. Mimo strajku nauczycieli w szkołach testy przeprowadzono w piątek bez zakłóceń - poinformowała szefowa MEN Anna Zalewska. I odpowiedziała na trudne pytanie o ewentualny brak klasyfikacji uczniów na koniec roku szkolnego.

Share
Strajk nauczycieli 2019. Anna Zalewska powiedziała, że egzaminy przebiegają bez zakłóceń
Źródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d2f5e2p

- Dzisiaj kolejny, trzeci, dobry dzień - powiedziała Anna Zalewska. Minister edukacji narodowej podkreśliła że w piątek we wszystkich szkołach odbyły się egzaminy i nie doszło do żadnych zakłóceń.

- Przekazujemy wielkie podziękowania od rodziców dla nauczycieli i dyrektorów szkół, którzy są przy swoich uczniach - podkreśliła Zalewska. Przed gimnazjalistami jest jeszcze druga część egzaminu - język obcy na poziomie rozszerzonym.

d2f5e2p

- Jeżeli chodzi o nauczycieli, tak, wspieramy ich - stwierdziła szefowa MEN. Minister przypomniała warunki, jakie jej resort zaproponował strajkującym. - Daliśmy 15 proc. podwyżki w tym roku, 21 proc. podwyżki w ciągu dwóch lat, co przekłada się na ponad 800 zł dla nauczyciela dyplomowanego - podkreśliła.

Zobacz także: Jak Anna Zalewska przeżywa strajk nauczycieli? Joanna Lichocka tłumaczy

Strajk nauczycieli 2019. Anna Zalewska chce dojść do porozumienia z nauczycielami

Zalewska dodała, że każdego dnia trwają starania by "te deklaracje zawarte w porozumieniu z 'Solidarnością' zrealizować". - Zapraszamy do podpisania porozumienia. To dobre porozumienie, które spełnia postulat płacowy nauczycieli - przekonywała. I odpowiedziała na pytanie o ewentualne nieprzeprowadzenie rad pedagogicznych na koniec roku, czym grożą niektórzy nauczyciele.

- Przepisy stanowią jednoznacznie. Prawo oświatowe mówi, że dyrektor ma obowiązek przeprowadzenia rady klasyfikacyjnej, a nauczyciele mają obowiązek uczestniczenia w niej - przypomniała. I dodała, że resort "nie wyobraża sobie, żeby do takiej sytuacji mogło dojść".

d2f5e2p

Szefowa MEN Anna Zalewska twierdzi, że kolejne egzaminy nie są zagrożone

- Szkoły w tej chwili przygotowują się do rad pedagogicznych. Część szkół już oceny wystawiła. Mam nadzieję, że wszystko odbędzie się bez jakichkolwiek zakłóceń - stwierdziła szefowa MEN. Jej zdaniem placówki są też dobrze przygotowane do poniedziałkowego egzaminu ósmoklasisty.

- Mamy jednoznaczne informacje od kuratorów i wojewodów, że jesteśmy przygotowani do egzaminu ósmoklasisty. Liczba wolontariuszy stale przyrasta, to już ponad 10 tys. osób - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2f5e2p

Podziel się opinią

Share
d2f5e2p
d2f5e2p
Więcej tematów