Trwa ładowanie...
d1hut1b

Strajk kobiet. Tłumy w Warszawie. Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Za nami kolejny dzień protestów po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającego prawo aborcyjne. W piątek największa manifestacja odbyła się w stolicy, gdzie ulicami przeszedł marsz "Na Warszawę". Doszło do incydentów z udziałem środowisk narodowych, interweniowała policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk kobiet. Protest w Warszawie. Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Strajk kobiet. Protest w Warszawie. Podsumowanie piątkowych wydarzeń (PAP)
d1hut1b

Marsz "Na Warszawę" rozpoczął się o godz. 17. Uczestnicy niezgadzający się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji wyruszyli z trzech różnych lokalizacji stolicy: placu Zamkowego, z placu Zawiszy oraz sprzed kancelarii premiera. Wielotysięczne tłumy spotkały się w ścisłym centrum Warszawy, na rondzie Dmowskiego, skąd wiele osób udało się jeszcze na Żoliborz pod dom Jarosława Kaczyńskiego.

"Ok. 100 tys. protestujących jest teraz na ulicach Warszawy. Trzy miejsca, z których rozpoczęły się przemarsze i napływ osób z różnych stron powodują trudności w oszacowaniu liczby protestujących. Na początku było ok. 50 tys., z upływem czasu liczba osób regularnie wzrastała" - przekazała na Twitterze Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

Skalę protestu pokazały na opublikowanym w sieci nagraniu przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

d1hut1b

Gorąco było m.in. na Starym Mieście, gdzie grupa zamaskowanych pseudokibiców w pewnym momencie zaczęła rzucać race w policję i uczestników protestu. Wielu uczestników marszu zaczęło w panice uciekać, a sytuację po chwili opanowali funkcjonariusze.

Zobacz też: Strajk Kobiet w Warszawie. Zamieszki na rondzie Dmowskiego

Do incydentów doszło również przy rondzie de Gaulle'a. Tam również grupa zamaskowanych mężczyzn zaatakowała idące w demonstracji osoby. Doszło do bójek i rzucania przedmiotami, odpalano też petardy. Nagranie ze zdarzenia opublikował m.in. aktywista społeczny Jan Śpiewak.

Z kolei na rondzie Dmowskiego grupa zamaskowanych mężczyzn krążyła wśród protestujących. Niektórzy trzymali w ręku przedmioty przypominające pałki. Doszło też do pobicia.

d1hut1b

Strajk kobiet. Policja zatrzymała kilkadziesiąt osób

Najnowsze informacje o trwającym proteście starała się na bieżąco przekazywać stołeczna policja. Poinformowano, że łącznie zatrzymano ponad 30 osób. "Wszystkie są przewożone do jednostek policji w celu wykonania dalszych czynności procesowych" - napisali mundurowi w mediach społecznościowych.

Funkcjonariusze dodali, że przy zatrzymanych pseudokibicach znaleziono niebezpieczne przedmioty, w tym m.in. pałki teleskopowe czy pirotechnikę.

Po rozpoczęciu demonstracji w sieci pojawiła się informacja, że mężczyźni atakujący protestujących są zorganizowani w małe grupy. Ich znakiem rozpoznawczym miały być srebrne opaski na ramieniu. Zdjęcia publikowano w sieci. Więcej o tym pisaliśmy w Wirtualnej Polsce.

d1hut1b

Gigantyczne protesty ws. aborcji na ulicach Warszawy zauważyła agencja Reutera, która opublikowała na swoim profilu na Twitterze nagranie z drona.

Protest w Warszawie. Tłumy pod domem Jarosława Kaczyńskiego

Po godz. 21. protestujący przeszli pod dom prezesa Prawa i Sprawiedliwości na warszawskim Żoliborzu. Mieszkanie lidera partii rządzącej było jednak bardzo mocno chronione przez służby. Setki funkcjonariuszy zablokowało m.in. ulicę Mickiewicza, a wszędzie wokół zaparkowane były policyjne samochody.

d1hut1b

Demonstranci skandowali hasła nawołujące rząd do dymisji, nie brakowało też okrzyków skierowanych przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji.

Od początku piątkowych protestów w Warszawie policji pomagała także Żandarmeria Wojskowa, która ochraniała m.in. Kościół Św. Krzyża.

Demonstracje wsparł Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy opublikował w sieci krótkie nagranie, na którym zwrócił się do protestujących.

d1hut1b

- Jestem tu, na ulicach Warszawy, by zademonstrować solidarność z protestującymi. Wiemy, dlaczego tutaj jesteście, rozumiemy wasz gniew. Niestety, władza zafundowała nam tak haniebne decyzje w środku pandemii - stwierdził w udostępnionym na Twitterze filmie.

Piątkowy protest w Warszawie relacjonowaliśmy od początku w Wirtualnej Polsce. Na miejscu pracowali nasi reporterzy, szczegółowy przebieg protestów, nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce, przeczytać można w naszej relacji na żywo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hut1b

Podziel się opinią

Share
d1hut1b
d1hut1b
Więcej tematów