Strajk Kobiet. Tajna narada kierownictwa policji
Jak ustaliła Wirtualna Polska, w poniedziałek wieczorem miała miejsce narada kierownictwa policji. Została zwołana w trybie pilnym. Tematem numer jeden były ogólnopolskie demonstracje po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nieoficjalnie mundurowi mieli dostać wytyczne z MSWiA i prokuratury. Z naszych ustaleń wynika, że nie prowadził jej szef polskiej policji Jarosław Szymczyk, a jego zastępcy.
03.11.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:37
Narada została zwołana późnym wieczorem w poniedziałek. Ok. 21.30 w trybie wideokonferencji mieli ją prowadzić zastępcy komendanta głównego policji. Uczestniczyli w niej wszyscy szefowie komend wojewódzkich. – Meldowali o stanie oddziałów prewencji w całej Polsce i raportowali o przygotowaniach formacji w poszczególnych województwach do kolejnych demonstracji. Rozmawiano również na temat wtorkowej prognozy zgromadzeń – mówi nam nasz informator.
Strajk kobiet. Rozłam w stanowisku KGP?
Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, na naradzie zabrakło komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka. Według naszych rozmówców, absencja może być związana ze stanowiskiem szefa policji wobec protestów. Szymczyk – według naszych ustaleń – nie jest przychylny aktywnemu zaangażowaniu sił policyjnych do tłumienia demonstracji. Drugi nasz rozmówca twierdzi, że powód mógł być bardziej prozaiczny i związany ze stanem zdrowia. I jak dodaje, szef polskiej policji miał już prowadzić wtorkową wideokonferencję z komendantami.
Za zdecydowanymi działaniami policji opowiada się natomiast szef MSWiA Mariusz Kamiński, który kilka dni temu zapowiedział ofensywę działań mundurowych. Odniósł się wówczas do zajść wymierzonych w miejsca kultu religijnego.
- Wobec zapowiadanych przez liderów i organizatorów protestów kolejnych prób podobnych aktów agresji i profanacji, podlegająca mi Policja będzie podejmowała zdecydowane działania – deklarował Kamiński.
Za ostrym kursem wobec organizatorów protestów jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. W ubiegłym tygodniu, w specjalnym przemówieniu podkreślał, że "jesteśmy w szczególnym momencie pandemii i co za tym idzie, sytuacja nie sprzyja teraz protestom". Polityk zarzucił organizatorom, że demonstracje mogą kosztować życie wielu obywateli.
Dwa dni po wystąpieniu prezesa PiS, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski wystosował do podległych sobie jednostek pismo, w którym przekazał wytyczne dla śledczych w sprawie postępowania z organizatorami masowych protestów ws. aborcji.
Święczkowski polecił, aby prokuratorzy prowadzący postępowania związane z odbywającymi się protestami bezzwłocznie przeprowadzali czynności i wydawali decyzje procesowe.
Nieoficjalnie, polecenie Święczkowskiego omawiano również na policyjnej naradzie. - W najbliższych dniach możemy się spodziewać współpracy policji z prokuraturą. Nie wykluczałbym większej ilości zatrzymań - mówi nasz informator.
Pytania ws. narady wysłaliśmy do Komendy Głównej Policji. Do czasu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Rzecznik KGP Mariusz Ciarka nie odbierał od nas telefonu.