Trwa ładowanie...
dp1t29p

Strajk kobiet. Bruksela zajmie się sytuacją w Polsce w związku z wyrokiem TK

Bruksela reaguje na doniesienia z Polski i zajmie się sytuacją po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Planowana jest debata na forum Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego, w przyszłym miesiącu ma zostać wydana także rezolucja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bruksela. Juan Fernando Lopez Aguilar zapowiada debatę ws. Polski
Bruksela. Juan Fernando Lopez Aguilar zapowiada debatę ws. Polski (PAP, Fot: PAP, EPA, OLIVIER HOSLET)
dp1t29p

Jak ustaliło RMF, po debacie w parlamentarnej komisji dyskusja ma przenieść się na forum całej Izby. Parlament Europejski ma wydać także rezolucję ws. sytuacji w Polsce po wydaniu wyroku przez Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że aborcja z przesłanki wady płodu jest niezgodna z Konstytucją.

- Będziemy mieć tyle debat i rezolucji w PE, aż przywrócone zostaną w Polsce europejskie wartości - mówił w rozmowie z rozgłośnią radiową Juan Fernando Lopez Aguilar. Hiszpański deputowany zapewnił, że Polki, będąc Europejkami, muszą mieć wolność wyboru w kwestii aborcji.

Według Aguilara aspekt aborcji, choć należy do katalogu ustaleń wewnętrznych każdego kraju członkowskiego, musi być zgodny z Kartą Praw Podstawowych i wartościami zapisanymi w Traktach UE. Polityk zwrócił uwagę, że mimo to istnieją podstawy do tego, żeby Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski.

dp1t29p

Strajk Kobiet. Magdalena Biejat zszokowana komentarzem Antoniego Macierewicza

Będzie to już kolejna w tym roku rezolucja PE w sprawie Polski. W połowie września Izba zajęła się praworządnością nad Wisłą. Bruksela zwróciła uwagę, że w Polsce dochodzi do pogorszenia stanu funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochrony praw podstawowych, w tym praw osób należących do mniejszości.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Ten werdykt wywołał falę protestów w całej Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dp1t29p

Podziel się opinią

Share
dp1t29p
dp1t29p
Więcej tematów