Trwa ładowanie...

Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność do rozwiązania. Jest decyzja sądu

Sąd Rejonowy w Gliwicach rozwiązał stowarzyszenie Duma i Nowoczesność. Jego członkowie zorganizowali rocznicę urodzin Adolfa Hitlera.

Share
Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność do rozwiązania. Jest decyzja sądu
Źródło: PAP
d21rytf

O rozwiązanie stowarzyszenia ze Śląska wnioskował starosta wodzisławski i Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Zdaniem śledczych doszło do "rażącego naruszenia prawa" poprzez propagowanie ideologii nazistowskiej.

Według sądu, przedstawiciele stowarzyszenia zapoznali się z programem wydarzenia w wodzisławskim lesie. Głównym organizatorem był szef "Dumy i Nowoczesności" Mateusz S. - to on rozsyłał zaproszenia na tzw. "urodziny Hitlera".

d21rytf

Przypomnijmy: afera ws. Dumy i Nowoczesności wybuchła po emisji reportażu "Polscy neonaziści" w "Superwizjerze" TVN. Dziennikarze pokazali w nim obchody 128. rocznicy urodzin Hitlera, które odbyły się w lesie w Wodzisławiu Śląskim. Na drzewach rozwieszone były czerwone flagi ze swastykami, był ołtarzyk z podobizną Hitlera, a także zapalono drewnianą swastykę. Uczestnicy byli przebrani w mundury Wehrmachtu.

Zobacz także: W drodze na festiwal Owsiaka. Kobieta zadeklarowała pomoc uczestnikom

To jednak nie wszystko. Do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim trafił akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom: Mateuszowi S., Adrianowi K., Dawidowi K., Tomaszowi R., Dorocie R. i Krystianowi Z. Usłyszeli zarzuty "polegającego na publicznym propagowaniu nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21rytf

Podziel się opinią

Share
d21rytf
d21rytf
Więcej tematów