Trwa ładowanie...

Stowarzyszenia sędziów ostro o słowach Andrzeja Dudy. "To kłamstwa i kampania nienawiści"

W niedzielę wieczorem stowarzyszenie sędziów Iustitia odniosło się do ostatnich wypowiedzi Andrzeja Dudy. "Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, a realizowanej przez prezydenta" - napisali sędziowie. Stanęli też w obronie sędziego Jarosława Ochockiego.

Stowarzyszenia sędziów ostro o słowach Andrzeja Dudy. "To kłamstwa i kampania nienawiści"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Grzegorz Celejewski
d29l7q0
d29l7q0

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia opublikowało w niedzielę uchwałę zarządu w sprawie wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w Zwoleniu i Katowicach. Czytamy w niej, że Iustitia "wyraża stanowczy sprzeciw wobec kampanii nienawiści skierowanej przeciwko sędziom, realizowanej przez urzędującego prezydenta RP Andrzeja Dudę przy okazji spotkań przedwyborczych w Zwoleniu i Katowicach".

"Twierdzenie, że sądy są przeszkodą do prawidłowego rozwoju Polski jest kłamliwe, zaś sugerowanie, że sędziowie są nieodpowiedzialni i 'powinni być eliminowani', gdyż inaczej 'Polska nigdy nie będzie normalnym państwem' jest przykładem mowy nienawiści, która może skutkować aktami przemocy skierowanymi wobec poszczególnych sędziów. Przypominamy, że z mocy Konstytucji RP sądy są obok władzy ustawodawczej i wykonawczej trzecią, równorzędną władzą. Niezależny wymiar sprawiedliwości stanowi podstawową gwarancję praw i wolności obywateli. Podważanie tych wartości przez Prezydenta RP jest niedopuszczalne i sprzeczne z polskim porządkiem prawnym" - piszą sędziowie.

Swoje stanowisko wyraziło też prezydium Forum Współpracy Sędziów, w którego skład wchodzi kilkuset sędziów z całej Polski.

d29l7q0

"Stanowczo protestujemy przeciwko dyskryminacji całej grupy zawodowej, jaką stanowią sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej. Domagamy się od przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i prezydenta zaprzestania używania mowy nienawiści skierowanej przeciwko jakiejkolwiek grupie społecznej" - napisali sędziowie.

"Słowa mogą doprowadzić do agresji"

Przedstawiciele Forum przypomnieli, że w historii były przypadki antagonizowania różnych grup społecznych dla doraźnych celów politycznych.

"Pamiętajmy, że sędziowie codziennie wchodzą na salę rozpraw, aby wydawać orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a słowa prezydenta mogą doprowadzić do zwiększenia agresji, której ofiarami będą właśnie sędziowie i ich rodziny. Apelujemy o zaprzestanie wypowiedzi szkalujących sędziów, podważających ich dobre imię, naruszających ich godność osobistą, przynależną każdemu człowiekowi. Nie służy to dobru wspólnemu, jakim jest nasza wspólna Ojczyzna" - czytamy w komunikacie.

d29l7q0

Forum Współpracy Sędziów zajęło też stanowisko w sprawie sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosława Ochockiego. W sobotę późnym wieczorem wobec sędziego wszczęte zostało postępowanie wyjaśniające przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika. Zarzuca on sędziemu znieważenie prezydenta Dudy.

Wszczęcie czynności wyjaśniających wobec Ochockiego Forum uważa za "całkowicie bezpodstawne".

"Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych - rzecznik dyscyplinarny SSP oraz jego zastępcy nie są uprawnieni do wszczynania postępowań dyscyplinarnych lub podejmowania czynności wyjaśniających wobec sędziego sądu okręgowego" - piszą sędziowie.

Forum Współpracy Sędziów podkreśla, że wypowiedź Jarosława Ochockiego była "reakcją na krzywdzące słowa prezydenta dotyczące polskich sędziów i ma charakter krytycznej opinii, do której ma prawo każdy obywatel zgodnie z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka". Sędziowie dodają, że wypowiedź sędziego "nie wyczerpuje znamion przestępstwa znieważenia prezydenta", o czym - jak dodają - z pewnością wie zastępca rzecznika dyscyplinarnego.

d29l7q0

"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał sędzia.

Sędzia Ochocki nie ukrywał, że napisał to po wysłuchaniu słów Andrzeja Dudy, wypowiedzianych w Katowicach. W sobotę prezydent spotkał się z górnikami, do których zaapelował o wsparcie. "Tak jak udało się kiedyś pokonać komunę, tak samo wierzę, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom. Żeby był czysty, porządny, piękny" - powiedział Duda, mówiąc o niepokornych sędziach.

d29l7q0

- Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki mamy mieć ustrój w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - powiedział Duda, wywołując aplauz mieszkańców Zwolenia. To jawna aluzja do ostatniej opinii Komisji Weneckiej ws. ustawy dyscyplinującej sędziów, a także rezolucji Parlamentu Europejskiego, uderzającej w reformy sądowe rządu PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d29l7q0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29l7q0
Więcej tematów