Przez lata byli w błędzie. Nowe badania dot. postu przerywanego
Wiele osób stosuje post przerywany dla poprawy swojego wyglądu, ale okazuje się, że może on mieć wpływ także na inne zdrowotne aspekty naszego życia. Naukowcy odkryli pewną prawidłowość.
Myszy poddane ograniczonemu w czasie schematowi karmienia miały lepszą pamięć i akumulowały w mózgu mniej amyloidu w porównaniu do grupy kontrolnej – donoszą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Według danych NFZ w 2022 r. w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało 357 tys. osób. Odsetek chorych wzrasta we wszystkich europejskich krajach. Osoby z tą chorobą doświadczają różnych zakłóceń rytmu okołodobowego, w tym zmian w cyklu snu i czuwania, nasienia zaburzeń funkcji poznawczych i dezorientacji wieczorami oraz trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu.
Nowe badania
Nowe badanie przeprowadzone w mysim modelu choroby i opublikowane w czasopiśmie Cell Metabolism wykazało, że post przerywany pozwala skorygować zaburzenia rytmu dobowego, obserwowane w chorobie Alzheimera. Wspomniany post polega na ograniczeniu czasu, w którym można spożywać pokarm, bez ograniczania jego ilości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Makabryczne odkrycie w Alpach. Odsłonił je topniejący lód
- Przez wiele lat zakładaliśmy, że zaburzenia rytmu dobowego obserwowane u osób z chorobą Alzheimera są wynikiem neurodegeneracji, ale teraz dowiadujemy się, że może być odwrotnie – zaburzenia rytmu dobowego mogą być jednym z głównych czynników wywołujących tę chorobę - powiedziała autorka badań, dr Paula Desplats, profesorka na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.
Sensacyjne wyniki
W porównaniu z myszami z grupy kontrolnej, którym dostarczano pokarm o każdej porze, myszy karmione według ograniczonego czasowo harmonogramu miały lepszą pamięć, były mniej nadpobudliwe w nocy, miały bardziej regularny i spokojniejszy sen. Myszy z grupy badanej wypadły też lepiej w testach oceniających funkcje poznawcze.
Naukowcy zaobserwowali także różnice w ekspresji genów związanych z chorobą Alzheimera i zmniejszoną akumulację patologicznych białek w mózgu myszy z grupy eksperymentalnej.
Badacze mają nadzieję, że ich odkrycia można przełożyć na praktykę kliniczną: nowe podejście dotyczy zmiany stylu życia, a nie wprowadzania do obrotu nowego leku.
- Post interwałowy to strategia, którą ludzie mogą łatwo i natychmiast zintegrować ze swoim życiem – powiedziała Desplats. - "Jeśli uda nam się powtórzyć nasze wyniki na ludziach, to podejście może być prostym sposobem na radykalną poprawę jakości życia osób z chorobą Alzheimera i tych, którzy się nimi opiekują".