Trwa ładowanie...

Stoltenberg: Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w niedzielę, że Ukraina może wygrać wojnę z Rosją, a przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu wojskowego wzmocniłoby globalne bezpieczeństwo. - Wojna nie przebiega tak, jak planowała Moskwa. Nie udało im się zdobyć Kijowa – powiedział dziennikarzom Stoltenberg podczas wideokonferencji. - Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę - podkreślił.

Stoltenberg: Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę  Stoltenberg: Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę Fot: AA/ABACA
d1n5hzs

Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wniosek o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w niedzielę podczas konferencji prasowej po dwudniowych nieformalnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

Stoltenberg: rosyjska ofensywa w Ukrainie zawodzi

Zapewnił, że Sojusz jest gotowy wzmocnić gwarancje bezpieczeństwa dla Szwecji i Finlandii w czasie poprzedzającym ich akcesję. Dodał, cytowany przez agencję AFP, że Turcja, która zgłosiła obiekcje wobec wejścia tych krajów do NATO, dała do zrozumienia, że nie zamierza "blokować" tego procesu.

- Nowa koncepcja strategiczna NATO będzie planem działania w epoce strategicznej rywalizacji - podkreślił Stoltenberg, który z powodu choroby nie mógł osobiście wziąć udziału w obradach w Berlinie, a z dziennikarzami rozmawiał za pośrednictwem łącza wideo.

d1n5hzs

Szef Sojuszu dodał, że jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wniosek o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment. Stoltenberg zaznaczył, że rosyjska ofensywa w Ukrainie zawodzi, a jej operacja w Donbasie "utknęła w martwym punkcie".

Baerbock: drzwi do NATO otwarte

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock zapewniła, że drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji - Jeśli zdecydują się przez nie przejść, będziemy czekać z otwartymi ramionami. Niemcy wykorzystają przyspieszoną procedurę, by ratyfikować wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO - powiedziała szefowa niemieckiego MSZ.

W Berlinie odbyło się nieformalne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO, poświęcone Ukrainie. Z powodu zakażenia koronawirusem Stoltenberg brał w nim udział zdalnie.

źródło: PAP / Reuters / AFP

Franciszek za Moskwą? "Jan Paweł II dawno byłby już w Kijowie"

d1n5hzs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1n5hzs
Więcej tematów