Trwa ładowanie...

Stoltenberg kończy szczyt i dziękuje prezydentowi Dudzie za jego organizację

• Sekretarz generalny NATO podziękował za "wyśmienitą organizację" szczytu

• Stoltenberg: pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone

• "Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie"

Share
Stoltenberg kończy szczyt i dziękuje prezydentowi Dudzie za jego organizacjęŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2fq9eq

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, kończąc warszawski szczyt NATO, podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "wyśmienitą organizację" tego wydarzenia, a uczestnikom za dyskusję i prace. - Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone - dodał.

Przeczytaj też: <a href="http://wiadomosci.wp.pl/zakonczyl-sie-szczyt-nato-w-warszawie-prezydent-duda-pokazal-jednosc-spojnosc-solidarnosc-6025265938007169a">Zakończył się szczyt NATO w Warszawie. Prezydent Duda: pokazał jedność, spójność, solidarność</a>

- Właśnie zakończyliśmy szczyt. Niewątpliwie pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone - powiedział podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Dodał, że podczas warszawskiego szczytu NATO pokazano również, że Sojuszowi zależy na "solidarności z Ukrainą".

Stoltenberg dziękował za obrady i prowadzone podczas wydarzenia prace. Uznał warszawski szczyt za bardzo udany, bo merytoryczny. - To szczyt historyczny, ponieważ występuje w okresie decydującym dla naszego bezpieczeństwa - podkreślił.

d2fq9eq

- Widzimy tak wiele wyzwań, tak wiele zagrożeń, tak wiele powodów, by NATO dostosowało się do świata, który się zmienia, i udało się nam podjąć takie decyzje - mówił.

W jego ocenie szczyt był ważny także dlatego, że odzwierciedlał to, co NATO robi w zakresie kolektywnej obrony i zwiększania stabilności, ale i to, że podkreślono na nim zwiększenie współpracy NATO z UE. - Jest to bardzo ważne dla NATO, dla UE i dla mieszkańców Europy i Ameryki Północnej - mówił sekretarz generalny.

Zaznaczył, że na szczycie dokonano także przeglądu tego, co z ustaleń poprzedniego szczytu udało się zrealizować. - Podczas poprzedniego szczytu, dwa lata temu, założyliśmy bardzo ambitne plany, ale w tym roku mogłem w czasie tego szczytu powiedzieć, że obietnice zostały wykonane - dodał.

NATO potwierdza wsparcie dla Ukrainy

- NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Dodał, że NATO potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję.

d2fq9eq

Sesja NATO dotycząca Ukrainy z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki zakończyła dwudniowy szczyt NATO w Warszawie.

Stoltenberg podczas konferencji prasowej poinformował, iż NATO wyraziło trwałe wsparcie dla Ukrainy i uznanie dla ukraińskiego programu reform. - Sojuszników łączy poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Nie uznajemy i nie uznamy rosyjskiej nielegalnej i nieuprawnionej aneksji Krymu i potępiamy umyślne destabilizowanie sytuacji przez Rosję na wschodzie Ukrainy - zaznaczył.

Według szefa NATO zawieszenie broni na ukraińskim wschodzie jest naruszane codziennie, często przy wykorzystaniu uzbrojenia, zakazanego przez porozumienia mińskie. Codziennie przynosi nowe ofiary - zauważył.

d2fq9eq

Sekretarz generalny podkreślił, że wszystkie strony muszą w pełni wdrożyć porozumienia z Mińska i pracować na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu. - Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie - powiedział.

Stoltenberg zauważył, że pomimo wyzwań, z jakimi w czasie konfliktu mierzy się Ukraina, Kijów zobowiązał się do reform i walki z korupcją. Szef Sojuszu wskazał, że NATO oferuje jej doradztwo i wsparcie celowe, aby uczynić ukraińskie instytucje obronne bardziej skutecznymi, wydajnymi i wiarygodnymi.

To - jak wyjaśnił - jest właśnie cel zatwierdzonego w sobotę pakietu NATO dla Ukrainy. Ponadto w ramach funduszy powierniczych Kijów otrzyma wsparcie dla wzmocnienia systemów cyberbezpieczeństwa, logistyki i rehabilitacji rannych żołnierzy.

- W przyszłości będziemy współpracować też w innych obszarach, jak np. zwalczanie zagrożeń pochodzących z improwizowanych ładunków wybuchowych oraz wojny hybrydowej - dodał Stoltenberg.

d2fq9eq

- Niepodległa, suwerenna i stabilna Ukraina, w pełni demokratyczna i praworządna, jest kluczem bezpieczeństwa euroatlantyckiego - zaznaczył Stoltenberg.

Szef NATO podziękował także władzom Polski i mieszkańcom Warszawy za ugoszczenie szczytu Sojuszu.

Poroszenko: żaden kraj NATO nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu

Uczestniczący w konferencji prasowej Petro Poroszenko powiedział, że w Warszawie zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać "rozszerzony status partnera" NATO, oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.

Zaznaczył, że jeszcze nigdy w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego żaden kraj partnerski nie otrzymał takiego - jak to ujął - "konkretnego i merytorycznego" wsparcia. NATO-wski pakiet dla Ukrainy, którego wydruk pokazał dziennikarzom podczas konferencji, uznał za "bardzo ambitny dokument".

d2fq9eq

- Oferuje ujednolicony materiał i praktyczne wsparcie w 40 obszarach, głównie odnosząc się do możliwości obronnych Ukrainy, sektora bezpieczeństwa oraz sektora obronnego mojego kraju - tłumaczył Poroszenko.

Wskazał też, że od przedstawicieli Sojuszu usłyszał zapewnienia, iż żaden z krajów członkowskich nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu.

- Powiem jeszcze raz, rosyjska agresja rozpoczęła się od okupacji Krymu i może zakończyć się tylko poprzez jej cofnięcie - podkreślił Poroszenko.

Łącznie w warszawskim szczycie wzięło udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród gości szczytu byli prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Francois Hollande, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, prezydent Turcji Recep Erdogan.

d2fq9eq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fq9eq
d2fq9eq
Więcej tematów