Stoltenberg kończy szczyt i dziękuje prezydentowi Dudzie za jego organizację
• Sekretarz generalny NATO podziękował za "wyśmienitą organizację" szczytu
• Stoltenberg: pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone
• "Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie"
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, kończąc warszawski szczyt NATO, podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "wyśmienitą organizację" tego wydarzenia, a uczestnikom za dyskusję i prace. - Pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone - dodał.
Przeczytaj też: Zakończył się szczyt NATO w Warszawie. Prezydent Duda: pokazał jedność, spójność, solidarność
- Właśnie zakończyliśmy szczyt. Niewątpliwie pokazaliśmy, że NATO jest zjednoczone - powiedział podczas wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
Dodał, że podczas warszawskiego szczytu NATO pokazano również, że Sojuszowi zależy na "solidarności z Ukrainą".
Stoltenberg dziękował za obrady i prowadzone podczas wydarzenia prace. Uznał warszawski szczyt za bardzo udany, bo merytoryczny. - To szczyt historyczny, ponieważ występuje w okresie decydującym dla naszego bezpieczeństwa - podkreślił.
- Widzimy tak wiele wyzwań, tak wiele zagrożeń, tak wiele powodów, by NATO dostosowało się do świata, który się zmienia, i udało się nam podjąć takie decyzje - mówił.
W jego ocenie szczyt był ważny także dlatego, że odzwierciedlał to, co NATO robi w zakresie kolektywnej obrony i zwiększania stabilności, ale i to, że podkreślono na nim zwiększenie współpracy NATO z UE. - Jest to bardzo ważne dla NATO, dla UE i dla mieszkańców Europy i Ameryki Północnej - mówił sekretarz generalny.
Zaznaczył, że na szczycie dokonano także przeglądu tego, co z ustaleń poprzedniego szczytu udało się zrealizować. - Podczas poprzedniego szczytu, dwa lata temu, założyliśmy bardzo ambitne plany, ale w tym roku mogłem w czasie tego szczytu powiedzieć, że obietnice zostały wykonane - dodał.
NATO potwierdza wsparcie dla Ukrainy
- NATO potwierdziło wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Dodał, że NATO potępia umyślne destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy przez Rosję.
Sesja NATO dotycząca Ukrainy z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki zakończyła dwudniowy szczyt NATO w Warszawie.
Stoltenberg podczas konferencji prasowej poinformował, iż NATO wyraziło trwałe wsparcie dla Ukrainy i uznanie dla ukraińskiego programu reform. - Sojuszników łączy poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Nie uznajemy i nie uznamy rosyjskiej nielegalnej i nieuprawnionej aneksji Krymu i potępiamy umyślne destabilizowanie sytuacji przez Rosję na wschodzie Ukrainy - zaznaczył.
Według szefa NATO zawieszenie broni na ukraińskim wschodzie jest naruszane codziennie, często przy wykorzystaniu uzbrojenia, zakazanego przez porozumienia mińskie. Codziennie przynosi nowe ofiary - zauważył.
Sekretarz generalny podkreślił, że wszystkie strony muszą w pełni wdrożyć porozumienia z Mińska i pracować na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu. - Wzywamy Moskwę do zaprzestania politycznego, militarnego i finansowego wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie - powiedział.
Stoltenberg zauważył, że pomimo wyzwań, z jakimi w czasie konfliktu mierzy się Ukraina, Kijów zobowiązał się do reform i walki z korupcją. Szef Sojuszu wskazał, że NATO oferuje jej doradztwo i wsparcie celowe, aby uczynić ukraińskie instytucje obronne bardziej skutecznymi, wydajnymi i wiarygodnymi.
To - jak wyjaśnił - jest właśnie cel zatwierdzonego w sobotę pakietu NATO dla Ukrainy. Ponadto w ramach funduszy powierniczych Kijów otrzyma wsparcie dla wzmocnienia systemów cyberbezpieczeństwa, logistyki i rehabilitacji rannych żołnierzy.
- W przyszłości będziemy współpracować też w innych obszarach, jak np. zwalczanie zagrożeń pochodzących z improwizowanych ładunków wybuchowych oraz wojny hybrydowej - dodał Stoltenberg.
- Niepodległa, suwerenna i stabilna Ukraina, w pełni demokratyczna i praworządna, jest kluczem bezpieczeństwa euroatlantyckiego - zaznaczył Stoltenberg.
Szef NATO podziękował także władzom Polski i mieszkańcom Warszawy za ugoszczenie szczytu Sojuszu.
Poroszenko: żaden kraj NATO nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu
Uczestniczący w konferencji prasowej Petro Poroszenko powiedział, że w Warszawie zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać "rozszerzony status partnera" NATO, oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.
Zaznaczył, że jeszcze nigdy w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego żaden kraj partnerski nie otrzymał takiego - jak to ujął - "konkretnego i merytorycznego" wsparcia. NATO-wski pakiet dla Ukrainy, którego wydruk pokazał dziennikarzom podczas konferencji, uznał za "bardzo ambitny dokument".
- Oferuje ujednolicony materiał i praktyczne wsparcie w 40 obszarach, głównie odnosząc się do możliwości obronnych Ukrainy, sektora bezpieczeństwa oraz sektora obronnego mojego kraju - tłumaczył Poroszenko.
Wskazał też, że od przedstawicieli Sojuszu usłyszał zapewnienia, iż żaden z krajów członkowskich nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu.
- Powiem jeszcze raz, rosyjska agresja rozpoczęła się od okupacji Krymu i może zakończyć się tylko poprzez jej cofnięcie - podkreślił Poroszenko.
Łącznie w warszawskim szczycie wzięło udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród gości szczytu byli prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Francois Hollande, premier Wielkiej Brytanii David Cameron, prezydent Turcji Recep Erdogan.