Trwa ładowanie...
d3hur9y

Stocznia Szczecin nadal w polu zainteresowania rządu

Premier Leszek Miller zapowiedział w sobotę
w Szczecinie, że mimo, iż rząd ma w dalszym ciągu 10%
akcji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA, to nadal jest
zainteresowany przejęciem odpowiedzialności za przedsiębiorstwo.

d3hur9y
d3hur9y

Premier podkreślił jednak, że muszą być podejmowane działania zmieniające strukturę własności holdingu.

Premier spotkał się z zarządem Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA, związkowcami i komitetem protestacyjnym.

Skarb Państwa w dalszym ciągu ma 10% akcji w holdingu i ponosi 10% odpowiedzialności. Stąd też zapewne głosy polityków i publicystów, którzy zwracają się do rządu, by nie interweniował w to co jest prywatne, aby nie przejmował odpowiedzialności za to, co nie jest państwowe - powiedział Miller.

Wyjaśnił, że rząd nie może tak postępować, albowiem stocznia ma co najmniej dwa atuty, które są ważne dla całej gospodarki. Po pierwsze produkt, który jest sprzedawalny, nowoczesny, o wysokiej technologii, a po drugie często unikalne umiejętności załogi, która potrafi ten produkt wytworzyć.

d3hur9y

Miller poinformował, że nowy zarząd jest gotów przedstawić ministrom skarbu i gospodarki program naprawczy. Zaznaczył jednak, że - zdaniem władz spółki - sytuacja stoczni jest gorsza niż przedstawiał to poprzedni zarząd.

Towarzyszący premierowi minister gospodarki Jacek Piechota zapowiedział, że w najbliższy wtorek w Ministerstwie Gospodarki odbędzie się spotkanie przedstawicieli ministerstw Skarbu Państwa i finansów oraz konsorcjum banków-wierzycieli stoczni w sprawie instrumentów, które mogą być użyte, aby doprowadzić do trwałego wznowienia produkcji i trwałego uzdrowienia sytuacji.

Minister dodał, że warunkiem jest jednak przejęcie kontroli państwa nad walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

Dotychczasowi akcjonariusze nie przekazali akcji Stoczni Szczecińskiej Skarbowi Państwa, jak uzgodniono w połowie maja. Nie zwołano też nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. Okazało się także, że akcje, które miał przejąć rząd są zastawione w BRE Banku SA.

d3hur9y

Obecnie Skarb Państwa ma niecałe 10% akcji w spółce. Prawie 35% należy do Grupy Przemysłowej skupiającej menedżerów spółki. Po ok. 10% mają dwie spółki zależne od Porty Holding.

Rząd zaoferował zakładowi pomoc pod warunkiem przejęcia nad nim kontroli przez Skarb Państwa.

Szczecińska Porta Holding SA straciła w październiku płynność finansową. Od 4 marca tego roku około 6 tys. pracowników holdingu przebywa na przymusowych urlopach. (mp)

d3hur9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hur9y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj