Trwa ładowanie...
d3hsms4

Stocznia Szczecin nadal w polu zainteresowania rządu

Premier Leszek Miller zapowiedział w sobotę
w Szczecinie, że mimo, iż rząd ma w dalszym ciągu 10%
akcji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA, to nadal jest
zainteresowany przejęciem odpowiedzialności za przedsiębiorstwo.

Share
d3hsms4

Premier podkreślił jednak, że muszą być podejmowane działania zmieniające strukturę własności holdingu.

Premier spotkał się z zarządem Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA, związkowcami i komitetem protestacyjnym.

Skarb Państwa w dalszym ciągu ma 10% akcji w holdingu i ponosi 10% odpowiedzialności. Stąd też zapewne głosy polityków i publicystów, którzy zwracają się do rządu, by nie interweniował w to co jest prywatne, aby nie przejmował odpowiedzialności za to, co nie jest państwowe - powiedział Miller.

d3hsms4

Wyjaśnił, że rząd nie może tak postępować, albowiem stocznia ma co najmniej dwa atuty, które są ważne dla całej gospodarki. Po pierwsze produkt, który jest sprzedawalny, nowoczesny, o wysokiej technologii, a po drugie często unikalne umiejętności załogi, która potrafi ten produkt wytworzyć.

Miller poinformował, że nowy zarząd jest gotów przedstawić ministrom skarbu i gospodarki program naprawczy. Zaznaczył jednak, że - zdaniem władz spółki - sytuacja stoczni jest gorsza niż przedstawiał to poprzedni zarząd.

Towarzyszący premierowi minister gospodarki Jacek Piechota zapowiedział, że w najbliższy wtorek w Ministerstwie Gospodarki odbędzie się spotkanie przedstawicieli ministerstw Skarbu Państwa i finansów oraz konsorcjum banków-wierzycieli stoczni w sprawie instrumentów, które mogą być użyte, aby doprowadzić do trwałego wznowienia produkcji i trwałego uzdrowienia sytuacji.

Minister dodał, że warunkiem jest jednak przejęcie kontroli państwa nad walnym zgromadzeniem akcjonariuszy.

d3hsms4

Dotychczasowi akcjonariusze nie przekazali akcji Stoczni Szczecińskiej Skarbowi Państwa, jak uzgodniono w połowie maja. Nie zwołano też nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki. Okazało się także, że akcje, które miał przejąć rząd są zastawione w BRE Banku SA.

Obecnie Skarb Państwa ma niecałe 10% akcji w spółce. Prawie 35% należy do Grupy Przemysłowej skupiającej menedżerów spółki. Po ok. 10% mają dwie spółki zależne od Porty Holding.

Rząd zaoferował zakładowi pomoc pod warunkiem przejęcia nad nim kontroli przez Skarb Państwa.

Szczecińska Porta Holding SA straciła w październiku płynność finansową. Od 4 marca tego roku około 6 tys. pracowników holdingu przebywa na przymusowych urlopach. (mp)

d3hsms4

Podziel się opinią

Share
d3hsms4
d3hsms4
Więcej tematów