Steinmeier: Wyraziliśmy zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. Negocjacje ws. Brexitu "jak najszybciej"
• Zakończyło się spotkanie szefów MSZ 6 państw założycielskich UE w Berlinie
• Wyraziliśmy tutaj zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy - mówił Frank-Walter Steinmeier
• To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem - dodał szef MSZ Niemiec
• Zapewnił, że jak najszybciej poinformuje o rozmowach kraje bałtyckie i Grupę Wyszehradzką
25.06.2016 | aktual.: 25.06.2016 13:54
Ministrowie spraw zagranicznych sześciu krajów UE wyrazili zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy - powiedział w Berlinie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. - To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem - dodał. Steinmeier zapewnił, że jak najszybciej poinformuje o rozmowach kraje bałtyckie, a w poniedziałek Grupę Wyszehradzką. Podkreślił także, że Negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE powinny zacząć się "jak najszybciej".
Czytaj więcej: Spotkanie sześciu państw założycielskich UE w Berlinie. Rozmowy o przyszłości Unii. Jeden scenariusz groźny dla Polski
Minister spraw zagranicznych Niemiec dodał, że po tym jak w czwartek Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, powstała potrzeba "intensywnej europejskiej dyskusji".
- Wyraziliśmy tutaj, tak jak w piątek w Luksemburgu, zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem - mówił szef niemieckiej dyplomacji. Jak zaznaczył, przełom, jakim jest Brexit, powinien zostać wykorzystany "nie tylko do refleksji, lecz także do wzajemnego wysłuchania się".
Zapewnił, że zaraz po zakończeniu spotkania, poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by "posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy". Niezadowolenie ze spotkania w wąskim gronie sześciu państw wyrażał wcześniej m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.
- Intensywne europejskie dyskusje są nam potrzebne - w dużych i mniejszych formatach, by upewnić się, jaką wybrać drogę - powiedział.
Z kolei minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault wezwał 27 państw UE, aby te wróciły do "ducha założycieli", którym jest jedność europejska. Również podkreślił konieczność szybkiego rozpoczęcia rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.
Jego zdaniem jedność europejska leżąca u podstaw Wspólnoty pomogła zapobiegać konfliktom, dzięki wymianie handlowej. Szef francuskiego MSZ dodał, że "istnieje paląca konieczność (rozpoczęcia negocjacji), abyśmy nie musieli wchodzić w okres niepewności, ze wszystkimi gospodarczymi i politycznymi tego konsekwencjami".
Steinmeier zaprosił do stolicy Niemiec Jean-Marca Ayraulta z Francji, Berta Koendersa z Holandii, Paolo Gentiloniego z Włoch, Didiera Reyndersa z Belgii i Jeana Asselborna z Luksemburga.
RFN, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg założyły w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą - poprzedniczkę Unii Europejskiej.