Trwa ładowanie...

Steinmeier: Wyraziliśmy zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. Negocjacje ws. Brexitu "jak najszybciej"

• Zakończyło się spotkanie szefów MSZ 6 państw założycielskich UE w Berlinie
• Wyraziliśmy tutaj zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy - mówił Frank-Walter Steinmeier
• To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem - dodał szef MSZ Niemiec
• Zapewnił, że jak najszybciej poinformuje o rozmowach kraje bałtyckie i Grupę Wyszehradzką

Steinmeier: Wyraziliśmy zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. Negocjacje ws. Brexitu "jak najszybciej"Źródło: AFP, fot: John MACDOUGALL
d2kqmc5

Ministrowie spraw zagranicznych sześciu krajów UE wyrazili zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy - powiedział w Berlinie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. - To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem - dodał. Steinmeier zapewnił, że jak najszybciej poinformuje o rozmowach kraje bałtyckie, a w poniedziałek Grupę Wyszehradzką. Podkreślił także, że Negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE powinny zacząć się "jak najszybciej".

Czytaj więcej: Spotkanie sześciu państw założycielskich UE w Berlinie. Rozmowy o przyszłości Unii. Jeden scenariusz groźny dla Polski

Minister spraw zagranicznych Niemiec dodał, że po tym jak w czwartek Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, powstała potrzeba "intensywnej europejskiej dyskusji".

- Wyraziliśmy tutaj, tak jak w piątek w Luksemburgu, zdecydowaną wolę utrzymania jedności Europy. To będzie naszym najważniejszym i pierwszym zadaniem - mówił szef niemieckiej dyplomacji. Jak zaznaczył, przełom, jakim jest Brexit, powinien zostać wykorzystany "nie tylko do refleksji, lecz także do wzajemnego wysłuchania się".

d2kqmc5

Zapewnił, że zaraz po zakończeniu spotkania, poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by "posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy". Niezadowolenie ze spotkania w wąskim gronie sześciu państw wyrażał wcześniej m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

- Intensywne europejskie dyskusje są nam potrzebne - w dużych i mniejszych formatach, by upewnić się, jaką wybrać drogę - powiedział.

Z kolei minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault wezwał 27 państw UE, aby te wróciły do "ducha założycieli", którym jest jedność europejska. Również podkreślił konieczność szybkiego rozpoczęcia rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jego zdaniem jedność europejska leżąca u podstaw Wspólnoty pomogła zapobiegać konfliktom, dzięki wymianie handlowej. Szef francuskiego MSZ dodał, że "istnieje paląca konieczność (rozpoczęcia negocjacji), abyśmy nie musieli wchodzić w okres niepewności, ze wszystkimi gospodarczymi i politycznymi tego konsekwencjami".

Steinmeier zaprosił do stolicy Niemiec Jean-Marca Ayraulta z Francji, Berta Koendersa z Holandii, Paolo Gentiloniego z Włoch, Didiera Reyndersa z Belgii i Jeana Asselborna z Luksemburga.

RFN, Francja, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg założyły w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą - poprzedniczkę Unii Europejskiej.

d2kqmc5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kqmc5
Więcej tematów