Trwa ładowanie...
ycipk-yyov3d

Stefan Michnik nie zostanie wydany do Polski. Ambasador Szwecji został wezwany do MSZ w związku z decyzją szwedzkiego sądu

12 lutego Sąd Rejonowy w Goeteborgu odrzucił prośbę polskich władz dotyczącą wydania im Stefana Michnika. Powodem miało być przedawnienie popełnionych przez niego zbrodni. Dziś ambasador Szwecji został wezwany do MSZ w związku z decyzją szwedzkiego sądu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stefan Michnik nie zostanie wydany do Polski. Ambasador Szwecji został wezwany do MSZ w związku z decyzją szwedzkiego sądu
Stefan Michnik nie zostanie wydany do Polski. Ambasador Szwecji został wezwany do MSZ w związku z decyzją szwedzkiego sądu (East News)
ycipk-yyov3d

Stefan Michnik nie zostanie wydany do Polski

Stefana Michnika posądza się o popełnienie 30 przestępstw w latach 1952-1953 roku w Warszawie. Były to zbrodnie komunistyczne wyrządzone przeciwko ludzkości.

26 października 2018 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania oskarżonego. Na początku lutego 2019 r. sąd w Szwecji odmówił jednak wydania Michnika. Powodem sprzeciwu miało być przedawnienie zarzucanych mu czynów oraz posiadanie szwedzkiego obywatelstwa.

ycipk-yyov3d

Wiceminister Szynkowski vel Sęk krytykuje szwedzkie prawo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w tej sprawie ambasadora Szwecji Stefana Gullgrena. Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiada m.in. za politykę europejską, poinformował w rozmowie z Radiem Zet, że okoliczności zostały poddane analizie prawnej.

- Sytuacja, w której odmawia się wydania stalinowskiego zbrodniarza mającego na koncie wyroki śmierci, gdzie jasno udowodniono zbrodnie przeciwko ludzkości, nie podlegające przedawnieniu, to jest sytuacja bezprecedensowa – zaznacza Szynkowski vel Sęk.

Podkreślił również znaczenie prawa międzynarodowego, w którym zbrodnia nie może zostać przedawniona w przeciwieństwie do prawa szwedzkiego.

ycipk-yyov3d

- To, że zbrodnie przeciwko ludzkości nie przedawniają się to podstawa prawa międzynarodowego. Powiedzmy sobie jasno – Stefan Michnik to stalinowski zbrodniarz, który miał na sumieniu ludzkie życia - dodał Szynkowski vel Sęk.

Kara dla Stefana Michnika

Według oceny prokuratury Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie zbrodnie popełnione przez Stefana Michnika polegały na wydaniu bezprawnych wyroków kary śmierci wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Prokuratura IPN twierdzi, że Michnikowi może grozić bardzo surowa kara. Ze względu na charakter popełnionych zbrodni istnieje szansa na dożywotnie pozbawienie wolności.

ycipk-yyov3d

Stefan Michnik (ur. w 1929 r.) aktualnie przebywa w Szwecji. Od 11 lat unika kontaktów z polskim wymiarem sprawiedliwości oraz z właściwą polską placówka dyplomatyczną.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-yyov3d

ycipk-yyov3d
ycipk-yyov3d
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów