Stan wyjątkowy. Co oznacza? 183 miejscowości objęte ograniczeniami
Rada Ministrów opublikowała projekt uchwały o skierowaniu do prezydenta wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego w tzw. pasie przygranicznym (część woj. podlaskiego i lubelskiego). Do dokumentu dołączono także wykaz miejscowości. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.
Chęć wprowadzenia stanu wyjątkowego ogłosił we wtorek przed południem premier Mateusz Morawiecki. - Dzisiaj Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego - tłumaczył.
Jak podkreślał szef rządu, "sytuacja na granicy z Białorusią jest cały czas kryzysowa", a stan wyjątkowy pozwoli "lepiej zapewnić jakość szczelności naszej granicy i zapobiegać prowokacjom".
Stan wyjątkowy. Co to oznacza?
Po południu na stronach rządowych opublikowano projekt uchwały. "Wprowadzenie stanu wyjątkowego pozwoli funkcjonariuszom Straży Granicznej i żołnierzom Sił Zbrojnych na skuteczne realizowanie zadań w obszarze przygranicznym objętym sytuacją kryzysową" - tłumaczy Rada Ministrów.
- Na obszarze objętym stanem wyjątkowym zawiesza się prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi
- Wprowadza się obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej" - przekazano w projekcie.
- Wprowadza się ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia, w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji
Stan wyjątkowy w Polsce. Wykaz miejscowości
Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 30 dni w 183 miejscowościach w tzw. pasie przygranicznym. Wśród nich jest 115 miejscowości z woj. podlaskiego i 68 miejscowości z lubelskiego.
Pełna treść projektu uchwały wraz z wykazem miejscowości dostępna jest na stronie rządowej (tutaj).
Trwa ładowanie wpisu: twitter