Trwa ładowanie...
06-07-2009 16:20

"Stanowisko przewodniczącego PE nie osłabi szans Polski"

Jerzy Buzek, kandydat na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, uznał za "zupełne nieporozumienie" sugestie polskiej opozycji, że stanowisko, jakie ma on zająć, osłabi szanse Polski na ważną tekę w nowej Komisji Europejskiej.

"Stanowisko przewodniczącego PE nie osłabi szans Polski"Źródło: PAP
d3ihgul
d3ihgul

W niedzielę wieczorem z ubiegania się o kandydaturę z ramienia największej, chadeckiej frakcji EPL w Parlamencie Europejskim wycofał się jedyny konkurent Buzka, włoski eurodeputowany Mario Mauro. Formalne zatwierdzenie kandydatury byłego premiera, przez aklamację, ma nastąpić we wtorek na posiedzeniu frakcji w Brukseli. Opozycja w Polsce stawia pytania, czy Polska poświęciła jakieś inne ważne stanowiska w UE w zamian za fotel szefa PE dla Buzka.

- Można zabiegać o prestiżowe, ważne stanowisko w Komisji Europejskiej, w której tak czy owak obejmiemy stanowisko jednego komisarza, bo każdy kraj ma jednego komisarza - powiedział Buzek. Zaznaczył, że "jeden komisarz, nawet najważniejszy, będzie miał cząstkę spraw unijnych, a nie całość". - Oczywiście ważne jest, żeby ta cząstka była jak najpełniej przez nas obsłużona - dodał Buzek. Były premier podkreślił też, że jeśli wejdzie w życie Traktat z Lizbony, wzrosną kompetencje Parlamentu Europejskiego. Kładł też nacisk na rolę przewodniczącego PE, który m.in. jest zapraszany na początek każdego unijnego szczytu.

- Przewodniczący PE zabiera głos w imieniu PE, ale także swoich własnych doświadczeń życiowych. Jeśli ktoś jest Niemcem, to mówi doświadczenia niemieckie. Jeśli ktoś jest Polakiem - to niejako reprezentuje doświadczenia polskie. Z punktu widzenia kształtowania dalekosiężnej polityki europejskiej ma to ogromne znaczenie - ocenił Buzek. - Jeśli przewodniczący właściwie w każdej chwili może się spotkać z dowolnym prezydentem, premierem czy ministrem, to ma jednak znacznie większą możliwość oddziaływania na opinię publiczną, kształtowanie przyszłości UE, niż inny poseł - dodał były premier.

Zdaniem Buzka, "byłoby dobrze, gdyby Polak mógł przewodniczyć PE w czasie, gdy polski rząd przewodzić będzie całej UE". Jego 2,5-letnia kadencja przewodniczącego dobiegłaby końca za polskiego przewodnictwa w UE w drugiej połowie 2011 r. - Jeśli tak się stanie, że zostanę przewodniczącym PE - co naprawdę nie jest jeszcze przesądzone - to będziemy mieli te 2,5 roku - powiedział Buzek. Zaznaczył jednak, że "wyścig się jeszcze nie zakończył". Głosowanie na inauguracyjnej sesji plenarnej w Strasburgu nastąpi 14 lipca.

Michał Kot

d3ihgul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ihgul
Więcej tematów