Qaqwqwrqw

Stanisław Zabłocki odchodzi z Sądu Najwyższego. "Destrukcja, chaos i zaległości"

W poniedziałek prezes Sądu Najwyższego, kierujący Izbą Karną, poinformował o odejściu w stan spoczynku. Przyczyną jego decyzji jest nowy regulamin sądu, wprowadzony rozporządzeniem prezydenta Andrzej Dudy. Zdaniem Zabłockiego, doprowadzi on do "chaosu i narastania zaległości".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Stanisław Zabłocki odchodzi w stan spoczynku
Sędzia Stanisław Zabłocki odchodzi w stan spoczynku (PAP, Fot: Paweł Supernak)
Qaqwqwrqw

O przejściu sędziego Stanisława Zabłockiego w stan spoczynku od 20 lutego poinformował w poniedziałek rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski.

Jak czytamy w oświadczeniu motywem decyzji sędziego jest nowy regulamin Sądu Najwyższego, wprowadzony rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy 11 lutego tego roku. Zmiany, które wprowadza regulamin, zdaniem sędziego, „nieuchronnie prowadzić będą do głębokiej destrukcji pracy Izby Karnej, chaosu i narastania zaległości”.

Prezes Zabłocki podkreślił także, że musiałby wyznaczać terminy posiedzeń tzw. sędziom dublerom, których status jest wyjaśniany przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. "Nie chcąc działać wbrew swemu sumieniu uznał, że w tej sytuacji powinien przejść w stan spoczynku" - czytamy w oświadczeniu rzecznika.

Qaqwqwrqw

Czytaj także: Trzysta dni "Piątki Morawieckiego"

Zgodnie z przepisami, w terminie 14 dni (do 6 marca) powinno zostać zwołane Zgromadzenie Sędziów Izby Karnej, które wybierze trzech kandydatów na prezesa Izby Karnej SN. Ostatecznego wybory dokona prezydent RP, który powoła nowego prezesa.

"Najtrudniejsza decyzja w życiu"

Qaqwqwrqw

Przejście w stan spoczynku sędzia Zabłocki skomentował na swoim prywatnym profilu na Facebooku.

"To była jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu. Zapewne nawet nie jedna z najtrudniejszych, ale po prostu najtrudniejsza. Ważyłem wszystkie 'za' i 'przeciw' tak starannie, jak tylko potrafiłem i tak długo, jak na to pozwalało niewiarygodnie krótkie vacatio legis (...) Uznałem, że nie mogę postąpić inaczej. Nie można kupić dodatkowych kilku – kilkunastu miesięcy tego, co się kocha, za cenę zaprzeczenia samemu sobie. Nie można udawać, że coś, co było czarne, bez zaistnienia jakichkolwiek nowych uwarunkowań stało się białe, czy choćby szare. Trwałem na stanowisku do ostatniej chwili, w której nie naruszając prawa nie popadałem jednocześnie w konflikt z własnym sumieniem" - napisał prezes Izby Karnej SN.

Nowy sędzia nie dopuszczony do orzekania

Qaqwqwrqw

Już w listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy, że prezes Zabłocki nie dopuszcza do orzekania nowego sędziego SN, Wojciecha Sycha. Powodem miała być "dbałość o jednolitość praktyki sądowej oraz bezpieczeństwo procesowe stron".

Sędzia Zabłocki czekał, aż NSA wyda orzeczenia w sprawach odwołań od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa. Chodziło o konkurs na stanowiska w Sądzie Najwyższym. Dwóch sędziów, którzy przegrali w konkursie, zwróciło się do NSA o sprawdzenie, czy był on legalny. NSA wydał postanowienie zabezpieczające, wstrzymując powołanie sędziego do Izby Karnej SN. Prezydent nie przejmując się tym, powołał Wojciecha Sycha na sędziego SN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw