Trwa ładowanie...

Stanisław Piotrowicz kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Opozycjonista, którego oskarżał: To niedopuszczalne

Stanisław Piotrowicz jest jednym z kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W czasie stanu wojennego był prokuratorem i oskarżał opozycjonistę. - To niedopuszczalne, że osoba, która ma tyle na sumieniu, będzie teraz w tak ważnej instytucji – mówi Wirtualnej Polsce Antoni Pikul.

Stanisław Piotrowicz kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego. Opozycjonista, którego oskarżał: To niedopuszczalneŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
dbibt5h
dbibt5h

Ryszard Terlecki ujawnił, że kandydatami PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego będą Krystyna Pawłowicz, Elżbieta Chojna-Duch i Stanisław Piotrowicz. Ten ostatni budzi największe kontrowersje. W czasie stanu wojennego był prokuratorem. Podpisał się wówczas pod aktem oskarżenia w sprawie Antoniego Pikula, prowadził także jego przesłuchanie.

- To niedopuszczalne, że osoba, która ma tyle na sumieniu, będzie teraz w tak ważnej instytucji. Po tym, co Stanisław Piotrowicz wyprawiał w sejmowej komisji sprawiedliwości, nigdy już nie powinien zajmować żadnego ważnego stanowiska – mówi Antoni Pikul.

I dodaje: - Nie chcę już o nim nic słyszeć, ani o jego karierze i kolejnych stanowiskach, które dostaje od PiS. Przez 30 lat miałem spokój, nie słyszałem o nim ani słowa, a teraz, gdy PiS go tak honoruje, znów wrócił ten koszmar – mówi opozycjonista.

dbibt5h

Po latach Stanisław Piotrowicz przekonywał, że pomagał Antoniemu Pikulowi i "dołożył wszelkich starań", aby opozycjonista wyszedł na wolność. – To nieprawda. Nic mi nie pomógł. Tylko raz miałem kontakt z panem Piotrowiczem w areszcie śledczym w Załężu i nigdy więcej nie rozmawialiśmy. Nie twierdzę, że był szczególnie zawzięty, jeśli chodzi o mnie. Staram się być obiektywny, ale w 81 czy 82 roku był prokuratorem stanu wojennego, a ja byłem młodym człowiekiem, który działał w podziemiu. Można po tylu latach się przyznać otwarcie do swojej przeszłości. Powinien wyjść i powiedzieć: byłem prokuratorem, robiłem karierę. Niech wyzna prawdę – mówił Antoni Pikul.

3 grudnia upływa kadencja 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. - W piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch - przekazał w rozmowie z PAP szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. Sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybiera Sejm bezwzględną większością głosów. Prezesa TK wybiera się na 6 lat - od grudnia 2016 prezesem Trybunału jest Julia Przyłębska.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nowi posłowie na Wiejskiej. Zobacz, co dostali od Kancelarii Sejmu

dbibt5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbibt5h
Więcej tematów