Stan wód w polskich rzekach
Według synoptyków, w nocy z soboty na niedzielę tylko na krańcach południowych i południowo-wschodnich Polski będzie pogodnie. Na pozostałym obszarze zaś zachmurzenie będzie duże, miejscami możliwe są opady deszczu. Padać ma również w niedzielę. Jaki jest w związku z tym stan wód w polskich rzekach?
Wzrasta poziom wód w największych rzekach Lubelszczyzny. W ciągu minionej doby największy przybór odnotowano na Bugu w Strzyżowie (o 23 cm), a także po 20 cm na Wiśle w Annopolu i Krznie w Malowej Górze.
Na Lubelszczyźnie stan alarmowy przekroczyły dwie rzeki: Tyśmienica w Tchórzewie o 14 cm i Krzna w Malowej Górze o 15. Stan ostrzegawczy przekracza Bug w Dorohusku o 34 cm, a także Wisła w Puławach o blisko metr. W piątek w okolicach tej miejscowości rzeka zbliżyła się do stanu alarmowego w czasie przemieszczania kry.
Jak zapewniają pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubelskiego, Wisła na odcinku przepływającym przez Lubelszczyznę jest aktualnie wolna od lodu.
Stan wody w rzekach woj. świętokrzyskiego jest ciągle wysoki. Nie ma jednak zagrożenia powodzią. Najbardziej przybiera rzeka Kamienna, która o 44 cm przekroczyła stan ostrzegawczy w Bzinie, a w Wąchocku o 6 cm stan alarmowy. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Świętokrzyskiego poinformowało, że w ciągu ostatniej doby poziom wody w rzece w okolicach Wąchocka podniósł się o 29 cm. Z kolei Nida w Pińczowie o 20 cm przekracza stan ostrzegawczy; rzeka rozlała się na okoliczne łąki.
Opada poziom wody w rzekach województwa śląskiego. Obecnie nigdzie nie są przekroczone stany alarmowe. Natomiast w trzech przypadkach jest przekroczony stan ostrzegawczy na rzekach: Mitrędze w Kuźnicy Sulimowskiej, Liswarcie w Kulach i Małej Panwii w Krupskim Młynie.
W woj. podkaparckim zatory lodowe na Sanie spiętrzyły wodę w Bachórzu; udało się jednak usunąć inny zator w górze rzeki. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje z mieście i Gminie Dynów.
Na Wisłoku kry tamują wodę w Rzeszowie, gdzie przekroczony jest stan ostrzegawczy. Pogotowie przeciwpowodziowe utrzymywane jest w gminach Strzyżów, Czudec, Frysztak, Niebylec i Wiśniowa.
Saperom i strażakom udało się usunąć zator na Jasiołce koło Tarnowca i na Sanie w Sanoku. Wisłokiem poniżej Strzyżowa, Wisłoką poniżej Brzostka i Sanem poniżej Dynowa spływają duże ilości kry. Z tego powodu w powiecie przemyskim przez całą dobę monitorowany jest San. W wielu miejscowościach notowane są lokalne podtopienia.
W siedmiu gminach woj. wielkopolskiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a w pięciu - pogotowie przeciwpowodziowe - poinformowało w sobotę Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiego.
Stany alarmowe wód przekroczone są w Mirkowie, Piwonicach i Bogusławiu na Prośnie, w Dąbiu na Nerze, w Czarnkowie na Noteci i w Pile na Gwdzie. Stany ostrzegawcze przekroczyły: Drawa w Drawinach, Warta w Śremie i Obra w Kościanie.
Według informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego, w Bogusławiu na Prośnie stan alarmowy przekroczony był koło południa o ponad 70 cm. Woda zalała część łąk i pastwisk leżących w okolicach rzeki.
Przedstawiciele wojewody zapewniają, że kulminacyjna fala na Prośnie zbliża się do Warty, która będzie mogła bez niekorzystnych skutków przyjąć większe ilości wody. Poziom wód na Prośnie powinien w najbliższych dniach opadać. (jd, jask)