Trwa ładowanie...

Stalin wśród świętych - ikona zbrodniarza w cerkwi

W moskiewskiej cerkwi świętego Mikołaja znajduje się ikona przedstawiająca Józefa Stalina. To drugi taki przypadek w Rosji, by potępiany niemal przez cały świat radziecki przywódca był przedstawiany jako osoba obcująca ze świętymi. O ikonie z wizerunkiem Stalina doniósł dziennik „Maskowskij Komsomolec”.
Share
Stalin wśród świętych - ikona zbrodniarza w cerkwi
Źródło: AFP
d3ifvhm

Dziennikarze ustalili, że w stołecznej cerkwi pojawiła się ikona przedstawiająca spotkanie świętej Matrony z radzieckim przywódcą. Matrona Moskiewska przyjęta w poczet prawosławnych świętych miała - według różnych relacji - przepowiedzieć Stalinowi zwycięstwo nad armią hitlerowską w bitwie o Moskwę.

Duchowni prawosławni z cerkwi świętego Mikołaja twierdzą, że ikonę podarował im jeden z ulicznych malarzy. W rozmowie z dziennikarzami stanowczo odrzucili sugestię, jakoby święta Matrona spotykała się ze Stalinem.

Uznania Józefa Stalina za świętego 2 lata temu domagali się komuniści z Sankt Petersburga. Patriarchat Moskiewski uznał taki pomysł za makabryczny żart.

Pierwsza ikona z wizerunkiem Stalina pojawiła się w Strelnie koło Petersburga. Początkowo wisiała na widocznym miejscu, ale po protestach parafian została umieszczona za ołtarzem.

d3ifvhm

Podziel się opinią

Share
d3ifvhm
d3ifvhm
Więcej tematów