Środa Popielcowa 2021. Co z nałożeniem popiołu w okresie koronawirusa?
Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zamieściła wytyczne ws. nałożenia popiołu w Środę Popielcową w okresie pandemii koronawirusa. Przewodniczący Episkopatu zabrał z kolei głos ws. Wielkiego Postu.
Środa Popielcowa 2021 wypada 17 lutego. Popielec w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Msza w Środę Popielcową nie jest obowiązkowa, więc wierni w tym dniu nie muszą iść do kościoła. Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy.
Środa Popielcowa 2021
Jak będzie wyglądał Popielec w dobie pandemii koronawirusa? Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej - informuje portal episkopat.pl.
Kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą zwróci się do wiernych i wypowie formułę: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz".
Następnie ksiądz wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo - stosownie do okoliczności - sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Później kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.
Wielki Post 2021
Wielki Post trwa 40 dni (nie wliczają się niedziele) do Wielkiej Soboty. W 2021 r. skończy się 3 kwietnia. Podczas Wielkiego Postu w każdy piątek odbywa się droga krzyżowa. Jest 14. stacji drogi krzyżowej, chociaż czasem pojawia się stacja 15 - Zmartwychwstanie.
Jak dobrze przeżyć Wielki Post 2021? Wskazówką mogą być słowa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który zwrócił się do wszystkich wiernych i ich duszpasterzy o "szczególne pogłębienie życia duchowego w nadchodzącym czasie", mimo trudnej sytuacji pandemicznej.
Źródło: episkopat.pl