Trwa ładowanie...

Środa Popielcowa 2021. Co z nałożeniem popiołu w okresie koronawirusa?

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zamieściła wytyczne ws. nałożenia popiołu w Środę Popielcową w okresie pandemii koronawirusa. Przewodniczący Episkopatu zabrał z kolei głos ws. Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa 2021 wypada 17 lutego. Msza nie jest obowiązkowa, nie jest to dzień wolny od pracyŚroda Popielcowa 2021 wypada 17 lutego. Msza nie jest obowiązkowa, nie jest to dzień wolny od pracyŹródło: Pixabay
d1oaq98
d1oaq98

Środa Popielcowa 2021 wypada 17 lutego. Popielec w kalendarzu katolickim jest pierwszym dniem Wielkiego Postu. Msza w Środę Popielcową nie jest obowiązkowa, więc wierni w tym dniu nie muszą iść do kościoła. Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy.

Środa Popielcowa 2021

Jak będzie wyglądał Popielec w dobie pandemii koronawirusa? Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała Notę na temat Środy Popielcowej - informuje portal episkopat.pl.

Kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą zwróci się do wiernych i wypowie formułę: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz".

Czwarta przesłanka do aborcji? Małgorzata Kidawa-Błońska o projekcie KO

Następnie ksiądz wyciera ręce i nakłada maseczkę ochronną na nos i usta. Potem nakłada popiół na tych, którzy do niego podchodzą, albo - stosownie do okoliczności - sam podchodzi do tych, którzy stoją na swoich miejscach. Później kapłan bierze popiół i posypuje głowę każdego, nic nie mówiąc.

d1oaq98

Wielki Post 2021

Wielki Post trwa 40 dni (nie wliczają się niedziele) do Wielkiej Soboty. W 2021 r. skończy się 3 kwietnia. Podczas Wielkiego Postu w każdy piątek odbywa się droga krzyżowa. Jest 14. stacji drogi krzyżowej, chociaż czasem pojawia się stacja 15 - Zmartwychwstanie.

Jak dobrze przeżyć Wielki Post 2021? Wskazówką mogą być słowa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, który zwrócił się do wszystkich wiernych i ich duszpasterzy o "szczególne pogłębienie życia duchowego w nadchodzącym czasie", mimo trudnej sytuacji pandemicznej.

Źródło: episkopat.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1oaq98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oaq98
Więcej tematów