Trwa ładowanie...

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Kolejni Polacy zostaną uhonorowani

Wyróżnienie przypadnie rodzinie Kosibów z Biecz (woj. małopolskie). - Gdyby nie ci ludzie, nie byłoby mnie tutaj - mówi Ira Goetz, jeden z uratowanych.

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Kolejni Polacy zostaną uhonorowaniŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d2fmzkc
d2fmzkc

Odznaczenie zostało przyznane Tekli i Władysławowowi Kosibom, a także ich synom Tadeuszowi i Rudolfowi. Yad Vashem doceniło ich zaangażowanie w uratowanie rodzin Izaaka Goetza i Chany Kurz. Wydarzenia miały miejsce w związku z likwidacją getta w 1942 r. - informuje polskatimes.pl.

Kosibowie ukryli uciekinierów przed gestapo w sianie. Dodatkowo dali im jedzenie i picie, a kiedy sytuacja się uspokoiła, kupili bilet na pociąg. - Gdyby nie ludzie, których spotkałem wówczas na swojej drodze, nie byłoby mnie dzisiaj wśród żywych - podkreśla z dumą Goetz.

Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata to wyróżnienie izraelskiego Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Przyznawane jest osobom, które z narażaniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej.

Zobacz również: Papież Franciszek przywitał się ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata

Uhonorowany dostaje medal i dyplom z nazwiskiem oraz zostaje uwieczniony na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych. Dotychczas tytuł otrzymało ponad 6,6 tys. Polaków. Stanowi to ok. 25 proc. wszystkich odznaczonych.

Źródło: polskatimes.pl.

d2fmzkc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fmzkc
Więcej tematów