"Sprawiedliwe sądy". Rząd rusza z kampanią, Beata Szydło apeluje i poucza prezydenta
Rząd przygotował kampanię informacyjną o reformie sądownictwa. W całej Polsce pojawią się plakaty, które będą piętnować patologie. - Nie zgadzajmy się na to, aby "było tak jak było". Zróbmy dobrą reformę - powiedziała Beata Szydło. Zabrała również głos w sprawie projektów prezydenta Andrzeja Dudy.
08.09.2017 | aktual.: 08.09.2017 13:12
- Myślę, że prezydent przygotuje projekty, które będą dogłębnie zmieniały sądownictwo - zaznaczyła premier. Dodała, że PiS nie zgadza się na to, aby "było tak jak było". - Zróbmy dobrą reformę sądownictwa - dodała.
- Rozmowa jest zawsze potrzebna, zwłaszcza, że mówiliśmy o tym podczas kampanii prezydenckiej. Projekty Andrzeja Dudy muszą być położone na stole, wtedy będziemy je analizować - tak skomentowała udział głowy państwa z reformie.
Szydło o projektach Dudy. Powinny być zbieżne z naszymi
Zaznaczyła, że "powinny to być projekty, które w założeniu są zbieżne z tym, co przedstawił klub PiS".
Szydło wyjaśniła, że "Polacy mają poczucie, że sądy nie są dla nich". - Nasze ustawy miały zmienić system wymiaru sprawiedliwości - mówiła. Dodała, że "Polska potrzebuje dogłębnej reformy".
"Nasz cel to kampania prawdy"
- Polska Fundacja Narodowa ma dbać o dobry wizerunek Polski. Wspieranie naszej marki narodowej to szerokie działanie poza granicami kraju. Jednak budowa tego wizerunku zaczyna się tu, w Polsce. Naszym obowiązkiem jest przedstawienie realnych faktów na temat tego co się wydarzyło w wymiarze sprawiedliwości - mówił prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Andrzej Jurkiewicz.
- Naszym celem jest kampania prawdy o stanie sądownictwa i rzetelnej informacji o tym, czego dotyczą zmiany w wymiarze sprawiedliwości - dodał. Zaznaczył, że "traktujemy argument o tym, że to jest kampanii partyjna, jako całkowicie nieuprawniony".
Pojawił się już pierwszy spot telewizyjny. Poruszono w nim temat odpowiedzialności sędziów i Izby dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.
Billboardy zaleją całą Polskę
W ramach kampanii w całej Polsce zawisną billboardy, które będą tłumaczyć, dlaczego reforma jest kluczowa. Kampania przygotowana jest również dla osób za granicą. To ważne, bo według rządu, zmiany zostały przedstawione "jednowymiarowo".
Pierwsze plakaty już są. Hasła? "Niech zostanie tak, jak było... Czy na pewno tego chcesz?" - nawiązanie do prof. Andrzeja Rzeplińskiego, czy "Sędziowie jak wszyscy obywatele". Billboardy są czarno-białe, a cytaty mają być kontrowersyjne. Chodzi o wywołanie dyskusji i dotarcie do sumień Polaków.