Sprawdzian przed ratyfikacją eurokonstytucji
W Strasburgu rozpoczyna się sesja Parlamentu Europejskiego, podczas której eurodeputowani będą głosowali w sprawie raportu na temat Traktatu Konstytucyjnego dla Europy. To polityczny sprawdzian przed ratyfikacją unijnej konstytucji w krajach członkowskich UE.
Eurodeputowani najprawdopodobniej przyjmą w środę zdecydowaną większością głosów sprawozdanie na temat Traktatu Konstytucyjnego. Jest ono streszczeniem konstytucji europejskiej z wyjaśnieniami korzyści płynących z jej przyjęcia przez Unię Europejską.
Głosowanie w PE, które poprzedzi całodniowa debata we wtorek w sprawie eurokonstytucji, będzie miało przede wszystkim znaczenie symboliczne i polityczne. Jego rezultat nie będzie miał bowiem formalnego wpływu na proces ratyfikacji konstytucji, co leży tylko i wyłącznie w gestii krajów członkowskich. Mimo to będzie doskonałym sprawdzianem przed ratyfikacjami narodowymi dla partii politycznych.
Rzecznik największej grupy politycznej w PE - Europejskiej Partii Ludowej, w której skład wchodzą eurodeputowani PO i PSL, zapowiedział, że grupa zagłosuje za przyjęciem konstytucji. Ze źródeł zbliżonych do PO wynika, że posłowie tej partii planują jednak wstrzymanie się od głosu.
Interesujące będzie też sprawdzenie, jakie stanowisko w sprawie konstytucji zajmą francuscy socjaliści, bardzo podzieleni w tej kwestii, czy Brytyjczycy. W Wielkiej Brytanii pozytywny wynik referendum w sprawie konstytucji stoi bowiem pod największym znakiem zapytania.
Przyjmując w środę raport na temat traktatu konstytucyjnego, deputowani zaapelują też do krajów członkowskich, by proces jej ratyfikacji zakończył się w pierwszej połowie 2006 roku.
Spośród 25 krajów członkowskich, dwa już ratyfikowały traktat - Litwa i Węgry, co odbyło się drogą parlamentarną. 9 krajów członkowskich (Hiszpania, Luksemburg, Francja, Holandia, Portugalia, Polska, Irlandia, Dania i Wielka Brytania) zapowiedziały zorganizowanie referendów, ale konkretne daty są znane tylko w przypadku dwóch (Hiszpania - 20 lutego 2005 i Luksemburg - 10 lipca 2005). Możliwość przeprowadzenia referendum istnieje też w Czechach, ale decyzja jeszcze nie została podjęta. Pozostałe kraje najprawdopodobniej będą ratyfikowały konstytucję drogą parlamentarną.
Już od 5 stycznia na fasadzie budynku Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wisi olbrzymi plakat z głównymi hasłami eurokonstytucji. W miarę jak kolejne państwa członkowskie będą ratyfikowały konstytucję, plakat będzie uzupełniany kolejnymi hasłami "tak" w językach tych państw.
Inga Czerny