Trwa ładowanie...

Sprawdź, na kogo zagłosować. Latarnik Wyborczy w Wirtualnej Polsce

Nikt ci tyle nie da, ile obiecają przedstawiciele partii politycznych tuż przed najważniejszymi wyborami w kraju. Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wirtualna Polska mówią "sprawdzam". I dajemy internautom narzędzie do zweryfikowania, czy poglądy partii politycznych, zgadzają się z ich przekonaniami. Latarnik Wyborczy czas start!

Share
Sprawdź, na kogo zagłosować. Latarnik Wyborczy w Wirtualnej Polsce
Źródło: Forum,WP.PL, fot: Krystian Maj
d20iguq

Polityka, zwłaszcza w okresie kampanijnym, to przede wszystkim emocje. A politycy oczywiście to wykorzystują - bo emocje są trudno weryfikowalne oraz trudno je wycenić. I o ile sfera emocjonalna jest bardzo ważna, o tyle przy wyborze partii, która będzie decydowała o przyszłości naszego kraju, warto oddzielić uczucia od faktów.

Znaj program swojego faworyta

Programy wyborcze partii - długie dokumenty napisane niezrozumiałym językiem. W teorii wypadałoby, żeby każdy obywatel się z nimi zapoznał. W praktyce - sięga po nie garstka politycznych zapaleńców. A w nich znajdują się przecież plany, szczegóły działań, możliwe zmiany legislacyjne, które dana partia chciałaby wprowadzić, jeśli dostanie od wyborców mandat do sprawowania władzy.

Właśnie po to, by wyborcy nie musieli samodzielnie kartkować wszystkich programów partyjnych, a jednocześnie, żeby móc zagłosować z pełną świadomością tego, co dana partia chce nam zaoferować, specjaliści z Centrum Edukacji Obywatelskiej stworzyli Latarnika Wyborczego.

d20iguq

Rzuć światło na polityczne obietnice

- Pracę nad Latarnikiem rozpoczynamy na kilka miesięcy przed wyborami. Formułujemy wtedy zestaw około 20 stwierdzeń dotyczących bieżących zagadnień polityki. W tym procesie biorą udział eksperci Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz naukowcy z Uniwersytetu SWPS i Uniwersytetu Warszawskiego. Te stwierdzenia trafiają do komitetów wyborczych - sztaby udzielają odpowiedzi i ewentualnie dodają swoje komentarze, całość trafia do internetowego mechanizmu, który porównuje potem deklaracje polityków z odpowiedziami użytkownika - mówił w wywiadzie z Wirtualną Polską Jędrzej Witkowski, prezes zarządu CEO.

Latarnik Wyborczy to 20 pytań z zakresu polityki wewnętrznej, zagranicznej, tematów społecznych. Trzy odpowiedzi: zgadzam się, nie zgadzam się, nie mam zdania. Przy każdym pytaniu można rozwinąć okienko z wyjaśnieniem danej kwestii, jeśli chcemy lepiej zrozumieć konkretne zagadnienie. Pod koniec ankiety każdy użytkownik dostanie informację, z jaką partią polityczną jego poglądy są najbardziej zbieżne.

Narzędzie nie promuje żadnej partii, pozwoli natomiast sprawdzić, czy nasze typy wyborcze pokrywają się z naszymi przekonaniami.

Rzuć światło na programy partii politycznych, odpal Latarnika i wybieraj świadomie.

d20iguq

Podziel się opinią

Share
d20iguq
d20iguq
Więcej tematów