Trwa ładowanie...

Sprawa sędziego Cezarego Skwary trafi do Sądu Najwyższego. Porównał Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera

Sędziowski sąd dyscyplinarny umorzył postępowanie w tej sprawie z powodu "znikomej społecznej szkodliwości czynu". Od decyzji odwołał się do Sądu Najwyższego minister sprawiedliwości.

Share
Sprawa sędziego Cezarego Skwary trafi do Sądu Najwyższego. Porównał Jarosława Kaczyńskiego do Hitlera
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3jrj9q

Sprawa sędziego Cezarego Skwary zaczęła się we wrześniu 2016 r. Poseł PiS Marek Suski stwierdził wtedy, że Jarosław Kaczyński nie ożenił się, "bo służył Polsce i nie chciał unieszczęśliwiać jakiejś kobiety, którą by pozostawiał służąc Polsce".

Po tych słowach sędzia Cezary Skwara z Sądu Okręgowego w Warszawie zamieścił wpis na Twitterze: "Niczym Fuehrer. Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Fuehrer. To nawet nie jest już zabawne".

Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne ws. Mariusza Kamińskiego

Wpis pojawił się na profilu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Iustitia. Po fali krytyki został usunięty, a sędzia Skwara przeprosił za swój komentarz. Zrezygnował też z funkcji członka zarządu warszawskiego oddziału Iustitii.

d3jrj9q

Uzasadnienie decyzji

Sąd Apelacyjny w Lublinie, który rozpatrywał sprawę, stwierdził, że "czyn obwinionego, jakkolwiek zasługujący na całkowitą dezaprobatę i w swej wymowie naganny (...), charakteryzuje się znikomym stopniem społecznej szkodliwości". Według sądu, "sam fakt nagłośnienia sprawy i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego stanowił (dla sędziego) kolosalną dolegliwość".

Od wyroku sądu dyscyplinarnego I instancji mógł odwołać się do Sądu Najwyższego m.in. minister sprawiedliwości, sędziowski rzecznik dyscyplinarny oraz obwiniony sędzia. Jak podała "Gazeta Polska Codziennie" Zbigniew Ziobro skorzystał ze swoich uprawnień i odwołał się od decyzji sądu dyscyplinarnego.

d3jrj9q

Podziel się opinią

Share
d3jrj9q
d3jrj9q
Więcej tematów