Trwa ładowanie...
d294r59

Sprawa praworządności Polski w UE. Wysłuchanie skupi się na "czystce emerytalnej" w SN

Znamy jest już nieoficjalny plan wysłuchania Polski w Radzie UE w kwestii praworządności. Posiedzenie odbędzie się 18 września i skupi się na sprawie "czystki emerytalnej" w Sądzie Najwyższym - ujawnia RMF FM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rada UE wysłucha Polski 18 września
Rada UE wysłucha Polski 18 września (Wikimedia Commons CC BY-SA)
d294r59

Rozmowy na temat praworządności w Polsce prowadzone są z Komisją Europejską od stycznia 2016 roku. W grudniu 2017 r. Komisja skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. W związku z brakiem postępów w pracach na rzecz praworządności uruchomiono potem procedurę art. 7. traktatu o Unii Europejskiej.

26 czerwca tego roku odbyło się wysłuchanie Polski, teraz odbędzie się kolejne. Jego przebieg mają zatwierdzić ambasadorowie Unii Europejskiej. Ale jak ujawnia RFM FM, wiadomo już, że skupi się na sprawie "czystki emerytalnej" w Sądzie Najwyższym. Wysłuchanie ma się odbyć 18 września podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich. Poznaliśmy również wstępny grafik wystąpień.

d294r59

Timmermans przedstawi stan dialogu z Polską

Jako pierwszy głos zabierze wiceszef Komisji Europejskiej. Frans Timmermans ma przedstawić stan dialogu z Polską nt. przestrzegania zasad państwa prawa. Wcześniej dokument zostanie rozesłany unijnym delegacjom. Po Timmermansie głos zabierze wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie mogą uznać naruszenie przez Polskę wartości unijnych. Do tego potrzeba większości czterech piątych głosów.

d294r59

Frans Timmermans mówił wcześniej, że Jarosław Kaczyński i PiS nie przejęli się dotychczasowymi działaniami KE. W jego ocenie lepszym od nałożenia sankcji, będzie dalsze domaganie się zmian od polskiego rządu.

Dodał też, że wiele państw UE jest zaniepokojonych sytuacją w Polsce i nie akceptuje argumentacji, że spór KE z Polski to tak naprawdę spór Polski z Timmermansem. A jeśli sytuacja będzie się tak rozwijać to może dojść do rozpadu UE na mniejsze bloki państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

*Zobacz także: Drwiny z Biedronia. Dominik Tarczyński: kolejny pompowany balon, to groteskowe. *

d294r59

Podziel się opinią

Share
d294r59
d294r59
Więcej tematów