Trwa ładowanie...

Sprawa "polskiego szpiega" w Rosji. Mocne słowa do ministrów Ziobry i Raua

Sprawa Mariana Radzajewskiego jest zawstydzającym przykładem, jak polska władza odwraca się od swoich obywateli i pozostawia ich na pastwę kremlowskiego reżimu - tak poseł Robert Tyszkiewicz komentuje serię publikacji Wirtualnej Polski. Opisaliśmy, jak przedsiębiorca i ojciec szóstki dzieci został uwikłany w aferę szpiegowską, a w konsekwencji skazano go na 14 lat więzienia.
Share
Rosja. Proces Mariana Radzajewskiego skazanego za szpiegostwo. Według ekspertów ta sprawa mogła by się zakończyć wymianą szpiegów
Rosja. Proces Mariana Radzajewskiego skazanego za szpiegostwo. Według ekspertów ta sprawa mogła by się zakończyć wymianą szpiegówŹródło: Getty Images, Fot: TASS
d3co53q

Poseł Robert Tyszkiewicz (Koalicja Obywatelska) złożył interpelacje do Zbigniewa Ziobry z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Zbigniewa Raua, szefa MSZ. "Wzywam do podjęcia wszelkich możliwych działań zmierzających do przekazania Mariana Radzajewskiego stronie polskiej. To obowiązek płynący z pełnionej przez Pana funkcji i poczucia solidarności z represjonowanym poza granicami naszego kraju rodakiem" - czytamy w pismach skierowanych do obu ministrów.

Poseł Tyszkiewicz poprosił o informacje na temat podjętych dotychczas działań w sprawie Radzajewskiego. Jak dotąd urzędnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zdawkowo wyjaśniają, że został on objęty pomocą konsularną.

Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości w ubiegłym roku przekazało stronie rosyjskiej prośbę skazańca oraz jego żony. Dotyczyła możliwości odbywania reszty kary w polskim więzieniu. Rosjanie nie odpowiedzieli.

d3co53q

Tymczasem Marian Radzajewski zadzwonił niedawno do domu i poinformował żonę, że po napisaniu prośby o ekstradycję został na 70 dni umieszczony w celi izolacyjnej. Prosił o pomoc.

- Haniebna cisza i brak inicjatywy ze strony polskiego rządu sprawia, że Radzajewski pozostaje sam wobec machiny rosyjskiego reżimu. Oczekuję od rządu jasnej deklaracji o statusie naszego obywatela. Jeśli zgadzamy się, że był szpiegiem, wymaga on ochrony, a jego rodzinna powinna uzyskać pomoc. Jeśli nie był, to tym bardziej powinniśmy walczyć o uwolnienie go od sfingowanych zarzutów i barbarzyńskiej kary - komentuje w rozmowie z WP poseł Robert Tyszkiewicz.

Poseł Robert Tyszkiewicz złożył dwie interpelacje w sprawie Mariana Radzewskiego. Na zdjęciu polityk oraz żona skazanego w Rosji Polaka, Magdalena Radzajewska Facebook.com
Poseł Robert Tyszkiewicz złożył dwie interpelacje w sprawie Mariana Radzewskiego. Na zdjęciu polityk oraz żona skazanego w Rosji Polaka, Magdalena Radzajewska Źródło: Facebook.com, Fot: Robert Tyszkiewicz

Amerykanie walczą o swojego "szpiega". Czy będzie współpraca?

Wraz z Marianem Radzajewskim w tej samej kolonii karnej przebywa Paul Whelan, były marines i pracownik koncernu samochodowego. Również jest skazany za szpiegostwo. Jednak w jego sprawie ostro reaguje amerykańska dyplomacja.

d3co53q

Nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Rosję do uwolnienia więźnia. Określił go jako "politycznego zakładnika". Publicznie zapewnił rodzinę, że sprawa jest najwyższym priorytetem w kontaktach dyplomatycznych.

Stąd też dodatkowe pytanie posła Tyszkiewicza do MSZ w sprawie podjęcia ewentualnej współpracy z dyplomacją amerykańską.

"Czy MSZ rozważa podjęcie z administracją USA wspólnych działań zmierzających do uwolnienia swych obywateli z kolonii karnych?" - pyta Tyszkiewicz w interpelacji.

d3co53q

Historia "polskiego szpiega"

W 2019 roku rosyjski sąd skazał Mariana Radzajewskiego za szpiegostwo na rzecz Polski. Rzekomo miał on organizować w Moskwie zakup i wywóz części rosyjskiego systemu rakiet przeciwlotniczych S-300. Polak nie przyznał się do winy. Opisaliśmy szczegółowo, że niektóre okoliczności wskazują, iż mogła to być prowokacja rosyjskich służb specjalnych.

Po serii wywiadowczych wpadek w UE, Rosjanie zatrzymywali osoby zaangażowane w interesy w Rosji, którym można było przypisać szpiegostwo. Następnie dążyli do wymiany obcokrajowców na własnych szpiegów.

W 2018 roku w zamian za uwolnienie uwięzionego w Estonii Artema Zinczenko (agenta wywiadu wojskowego) Rosjanie uwolnili estońskiego biznesmena Raivo Susi'ego. W listopadzie 2019 roku wymiany szpiegów z Rosją dokonała Litwa i Norwegia. Akcję zorganizował litewski wywiad.

d3co53q

Magdalena Radzajewska wychowuje szóstkę dzieci. W rozmowie z WP poskarżyła się, że jest osamotniona w walce o sprawy męża. Co jakiś czas wysyła mu do więzienia 2000 zł, aby mógł kupić dodatkową żywność i opłacić telefon do domu. Widzenie na terenie kolonii karnej w Rosji udało się jej uzyskać tylko raz.

ZOBACZ TAKŻE: "Jarosław Kaczyński zaszczepi się jak zwykły obywatel"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3co53q

Podziel się opinią

Share
d3co53q
d3co53q
Więcej tematów