Sprawa Marka Falenty. "Nie będzie ułaskawienia"

Jak informuje RMF FM, sąd pozostawił prośbę o łaskę dla Marka Falenty bez rozpoznania. Ma to oznaczać, że skazany odpowie ws. afery podsłuchowej.

Sprawa Marka Falenty. "Nie będzie ułaskawienia"
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski
Patryk Osowski

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia media obiegła informacja, że Falenty nie ułaskawi prezydent Andrzej Duda.

Jak ustaliła Wirtualna Polska, zamieszany w tzw. aferę podsłuchową biznesmen nie ma żadnych szans na ułaskawienie ze strony głowy państwa. Z naszych rozmów wynikało, że w Pałacu Prezydenckim taka opcja nie była nawet brana pod uwagę.

Kancelaria Prezydenta miała wręcz pretensje do części mediów, że stosując skróty myślowe, "dezinformowali" o rzekomo rychłym ułaskawieniu Falenty. – Starali się wraz z politykami opozycji wytworzyć wrażenie, że "Duda ułaskawia przestępcę". To absolutna bzdura – mówiono nam w Pałacu.

Marek Falenta na 2,5 roku do więzienia?

Wniosek o ułaskawienie Falenty złożyła do Kancelarii Prezydenta córka biznesmena. Miał on tam wpłynąć 19 stycznia. Andrzej Duda przesłał go do prokuratury w marcu, zanim odnaleziono i schwytano Falentę w Hiszpanii. Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Przypomnijmy, że Marek Falenta został skazany w 2016 roku przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 2,5 roku więzienia, w związku z tzw. aferą podsłuchową. Wyrok uprawomocnił się w grudniu 2017 roku.

Ujawnione w tygodniku "Wprost" nagrania wywołały w 2014 r. kryzys w rządzie Donalda Tuska. Chodziło o nagrywane od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. na zlecenie Falenty w warszawskich restauracjach osoby z kręgów polityki, biznesu i funkcjonariuszy publicznych. Nagrano m.in. ówczesnych szefów: MSW - Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ - Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury i rozwoju - Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę i szefa CBA Pawła Wojtunika.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (195)