Spotkanie z człowiekiem - Czesław Miłosz
"Spotkanie z człowiekiem - Czesław Miłosz" pod takim tytułem w Muzeum Etnografii Wileńszczyzny w Niemenczynie nieopodal Wilna rozpoczęła się międzynarodowa konferencja z udziałem pracowników naukowych z Polski i Litwy.
- Inspiracją do tej konferencji jest wielokulturowość Wileńszczyzny i postaci Miłosza - powiedział jej inicjator i pomysłodawca dr Grzegorz Dąbrowski z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Przypomniał, że Wileńszczyzna jest tworem wielonarodowym, wieloetnicznym, wielojęzycznym, wieloreligijnym. - Również postać Czesława Miłosza, który był związany przez lata szkolne i wczesnej pracy z Wilnem i Wileńszczyzną, oraz jego twórczość mają wiele odniesień do kultury pogranicza - ocenił.
- Tematem przewodnim konferencji jest istota pogranicza, złożoność postaci poety, spotkanie z człowiekiem, który jest ważny bez względu na etykietę narodowo-etniczną, na język, którym się posługuje na co dzień - mówił Dąbrowski.
Dwudniowe spotkanie naukowców jest spotkaniem interdyscyplinarnym. Biorą w nim udział poloniści, językoznawcy, antropolodzy kultury, historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu, Akademii Pomorskiej w Słupsku i Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie.