ŚwiatSpotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej

Spotkanie szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W Pradze w sobotę rozpoczęły się rozmowy
przewodniczących parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech,
Słowacji, Węgier i Polski.

Spodziewane jest przyjęcie wspólnego stanowiska, w którym uczestnicy spotkania zaapelują do rządów krajów "starej" UE o otwarcie rynków pracy dla obywateli nowych państw członkowskich od 1 maja 2006 roku.

1 maja zakończy się dwuletni okres przejściowy, kiedy stare kraje UE miały prawo ograniczania dostępu do swoich rynków pracy. Nie skorzystały z tej możliwości tylko Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. Reszta krajów może teraz zadecydować o przedłużeniu ograniczeń na kolejne trzy lata.

Podczas dyskusji szefowie parlamentów podkreślali, że obawy Europy Zachodniej przed masowym napływem siły roboczej z nowych krajów członkowskich okazały się nieuzasadnione. Marszałek Sejmu Marek Jurek mówił, że Polacy, migrujący do krajów "starej" UE, wypełniają jedynie istniejącą tam lukę na rynku pracy. Nie przyczyniają się zatem do wzrostu bezrobocia w tych krajach, nie obciążają też tamtejszych systemów opieki społecznej.

Polska delegacja zaproponowała, aby w końcowej deklaracji znalazł się zapis mówiący, że liberalizacja rynku pracy we Wspólnocie będzie korzystna dla całej UE. Wskazują na to doświadczenia ostatnich dwóch lat tych krajów piętnastki, które zrezygnowały z okresów przejściowych.

Marta Łazowska

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)