Trwa ładowanie...
d4epmfd

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS. Znamy datę i miejsce

Kolejne spotkanie prezydenta z PiS Jarosławem Kaczyńskim odbędzie się w piątek o godz. 17. w Belwederze. Tematem będą poprawki PiS do prezydenckich projektów ustaw o SN i KRS. Prezydent ma przedstawić swoją opinię w tej sprawie.
Share
Jarosław Kaczyński wychodzi z Belwederu
Jarosław Kaczyński wychodzi z BelwederuŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d4epmfd

Poprawki PiS trafiły na biurko prezydenta w ubiegłym tygodniu. Ich treść nie jest dokładnie znana. Wiadomo jedynie, że dotyczą rozwiązań na wypadek, gdyby Sejm nie zdołał - jak proponuje prezydent - większością trzech piątych głosów wybrać członków KRS.

Będzie to czwarte spotkanie prezydenta i prezesa PiS w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Andrzej Duda i jego propozycje ws. SN i KRS

Prezydencki projekt ustawy o SN wprowadza m.in.: możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, przepis by sędziowie SN przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników. Skargę nadzwyczajną do SN wnosiłoby się w terminie 5 lat od uprawomocnienia skarżonego orzeczenia; przez 3 lata mogłaby ona być też wnoszona w sprawach, które uprawomocniły się po 17 października 1997 r. Skargi nadzwyczajne miałyby być generalnie badane przez dwóch sędziów SN i jednego ławnika SN.

d4epmfd

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada m.in., że obecni członkowie KRS-sędziowie pełnią swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach przez Sejm.

Kulisy słynnego zdjęcia prezydenta w Brukseli

Sejm wybierałby nowych członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów na wspólną czteroletnią kadencję; w przypadku klinczu każdy poseł mógłby głosować w imiennym głosowaniu tylko na jednego kandydata spośród zgłoszonych. Kandydatów na członków KRS-sędziów mogłyby zgłaszać Sejmowi tylko: grupa co najmniej 2 tys. obywateli oraz grupa co najmniej 25 czynnych sędziów.

d4epmfd

Podziel się opinią

Share
d4epmfd
d4epmfd
Więcej tematów