Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Powstańcami warszawskimi. "Wasza służba trwa"
W Warszawie rozpoczęły się kilkudniowe obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W Parku Wolności Andrzej Duda spotkał się z Powstańcami. - Dziękuję Powstańcom za to, że są. Wasza służba dla Rzeczypospolitej trwa - mówił prezydent. Wcześniej wręczył odznaczenia.
Przed spotkaniem z Powstańcami prezydent Duda złożył wiązankę przed tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Dziedzińcu Głównym Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie zwrócił się do zebranych tam Powstańców.
- Jesteście świadectwem postawy, jaką młody człowiek powinien mieć wobec swojej ojczyzny. Wielokrotnie mówiłem, jak wielka jest wartość czynu powstańczego i pamięć o Powstańcach. Dziękuję dziś Powstańcom warszawskim za to, że są - powiedział Andrzej Duda.
- Dziękuję, że przekazaliście nam tę wrażliwość, że dziś, mimo braku podpisanych sojuszy i zobowiązań, niesiemy pomoc innym, często ponad własne siły. Dziękuję Wam wszystkim za tamten czyn zbrojny, za przykład oddania ojczyźnie do samego końca, za tę lekcję, którą przez kolejne pokolenia odrabiamy - dodał prezydent.
Zaznaczył, że "dla Polski i drugiego człowieka" warto było wzniecać Powstanie.
Podczas uroczystości głos zabrał również prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski podkreślił, że co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego padają słowa wielkie, chwytające za dusze.
- I słusznie, bo takich słów trzeba używać, gdy oddajemy hołd bohaterom, bez których nie byłoby naszej wolności - podkreślił.
- Czasami te wielkie słowa, jak "danina krwi" są wielką abstrakcją. W dzisiejszych czasach, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, okazuje się, że to nie jest abstrakcja, okazuje się, jak te wartości są istotne - powiedział.
- Uświadamiamy sobie ponad wszelką wątpliwość, że musimy wam podziękować za to, że jesteśmy dzisiaj bezpieczni - mówił dalej prezydent stolicy.
Podkreślił, że Powstanie pokazało, że jesteśmy przywiązani do demokracji, do wolności, "że Polska jest immanentną częścią Zachodu".
Warszawa. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Wcześniej głos zabrał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. - 78 lat temu stanęliście do walki o wolność i niepodległość, o wartości najważniejsze w życiu każdego narodu. Wartości te nabierają szczególnego znaczenia właśnie teraz, gdy trwa okrutna wojna w Ukrainie - powiedział.
Zaznaczył, że "niepodległość to fundament, na którym wspiera się wolny byt narodu, z niej wyrastają wszystkie inne wartości ważne dla demokratycznego społeczeństwa - wolność, solidarność i praworządność".
- To najważniejsza lekcja, której nam udzieliliście - szacunek dla tych wartości, bo choć wasza walka nie zakończyła się sukcesem, to jednak z waszego bohaterstwa wyrasta współczesna i niepodległa Polska - wskazał Ołdakowski.
Zwrócił uwagę, że w spotkaniu uczestniczy kilkuset harcerzy, którzy będą patrzeć na Powstańców jak na źródło wartości.
Powstanie 1944. Kolejna rocznica w Warszawie
Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W dniu rozpoczęcia Powstania do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy Powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy osób. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po Powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.
Przeczytaj też: