Spotkanie antyszczepionkowców w Sejmie. Gościem kontrowersyjny naukowiec
Zespół antyszczepionkowców organizuje w Sejmie kolejne spotkanie. Jego gościem będzie prof. Christopher Exley z Keele University. Od lat promuje teorię, że cząsteczki aluminium zawarte w szczepionkach powodują autyzm.
Dwa miesiące temu w Senacie, przed kamerami i obiektywami aparatów, zaszczepili się przeciw grypie marszałek Stanisław Karczewski i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Chcieli tym pokazać, że szczepienia są w pełni bezpieczne. Wkrótce przy ul. Wiejskiej do głosu dojdą antyszczepionkowcy. We wtorek 8 stycznia o godz. 10 odbędzie się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych.
Tworzy go czterech posłów, którzy do Sejmu weszli z list Kukiz '15. Przewodniczącym zespołu jest Piotr Liroy-Marzec, ale spiritus movens zespołu jest poseł Paweł Skutecki. Niejednokrotnie pisaliśmy o jego aktywności zagranicznej - polityk spotykał się m.in. z dyktatorem Syrii Baszarem al-Asadem czy z liiderami Hezbollahu, uznawanego za organizację terrorystyczną.
"Mogę chyba zdradzić, że będą też inni goście z Europy. Pokażemy dowody, badania, które powinny spowodować trzęsienie ziemi 😉 Będziemy rozmawiali o tym, co tak naprawdę jest w szczepionkach. Jak mówi Jaro, zdejmiemy gacie polskim "ekspertom" o ile będą mieli odwagę przyjść i skonfrontować swoje mądrości z prawdziwą Evidence Based Medicine [medycyną opartą na dowodach - przyp. WP]" - zareklamował spotkanie Skutecki w kolejnym z serii nocnych wpisów, które zamieszczał na Facebooku w okresie świąteczno-noworocznym.
Zobacz także: Andrzej Duda dla WP: Problem polega na paleniu śmieci
Gościem, którego w ten niewybredny sposób reklamuje polityk jest prof. Christopher Exley z Keele University (48 na 131 miejsce w rankingu uczelni wyższych w Wielkiej Brytanii). To naukowiec, który od lat bada wpływ aluminium na zdrowie człowieka. Kilka lat temu furorę zrobiły jego tezy łączące zawarte w szczepionkach cząsteczki aluminium z autyzmem. Artykuły na podstawie jego wpisów na blogu powielały światowe media, dając antyszczepionkowcom mocny oręż.
Jednak naukowcy mają sporo zastrzeżeń do badań prof. Exley'a. Specjaliści, z którymi rozmawiał dziennikarz portalu BuzzFeed, wskazują m.in. na konflikt interesów. Badania prof. Exley'a współfinansowane są ze sprzedaży wody z krzemem, która ma usuwać aluminium z organizmu. Profesor w 2017 r. bronił się, że od firmy dostał jakieś 300 funtów i że nie ma to wpływu na wiarygodność jego badań. Zastrzeżeń jest więcej. Przede wszystkim badania dotyczące wpływu cząsteczek aluminium na mózg przeprowadzono na niedużej grupie, a naukowcy nie odrzucili skrajnych wyników, które zakłamują statystyki.
Naukowcy, którzy wypowiadają się w artykule BuzzFeed przekonują, że praca prof. Exley'a nie pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Jednak antyszczepionkowcom to wystarczyło. Brytyjski naukowiec jest guru tego ruchu. Jego wystąpienia są szeroko kolportowane na kanałach na YouTube i na forach skupiających przeciwników szczepień. Teraz naukowiec swoje kontrowersyjne tezy będzie mógł wygłosić w Sejmie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl