Spotkania delegacji polskiego Senatu w Kongresie Narodowym Chile
Uznanie dla Chilijczyków, którzy potrafili
wznieść się ponad wzajemne urazy i doprowadzić do "kompromisu dla
demokracji", wyraził w wystąpieniu na forum chilijskiej
izby wyższej Kongresu Narodowego marszałek polskiego Senatu Bogdan
Borusewicz.
Marszałek przypomniał, że oba kraje łączą nie tylko wydarzenia historyczne i dokonania naszej Polonii, ale też bolesne doświadczenia z nieodległej przeszłości, które do dziś budzą wiele kontrowersji i sporów. Chociaż drogi wiodące nas do demokracji różniły się, to jednak wspólne było dążenie do kompromisu oraz wola rozwiązywania sporów politycznych na drodze dialogu - mówił Borusewicz. Podkreślił, że Chile wyróżnia na tle innych krajów Ameryki Łacińskiej stabilna sytuacja polityczna, zbliżona do standardów demokratycznych państw UE.
W Chile od czterech kadencji władzę sprawuje ta sama centrolewicowa koalicja, mająca większość w obu izbach parlamentu; w ub.r. wygrała też wybory prezydenckie. Ucichły spory o ocenę rządów Pinocheta, które rozgorzały po jego śmierci w grudniu 2006 roku. Wśród polityków partii prawicowych jest dziś wiele osób, które pierwsze kroki stawiały w urzędach Pinocheta.
Swego rodzaju "ofiarą" rządów Pinocheta jest parlament, którego siedzibę generał przeniósł do Valparaiso - miasta nad Pacyfikiem, oddalonego o dwie godziny jazdy od stolicy.
Podczas sesji Senatu Bogdan Borusewicz został odznaczony medalem Senatu Republiki Chile.
Kwestie współpracy gospodarczej oraz międzyparlamentarnej zdominowały rozmowy polskiej delegacji z kierownictwami obu izb chilijskiego Kongresu Narodowego. Chcemy wzmocnić więzy polityczne i gospodarcze tak, aby były korzystne dla obu stron - zapewnił polskich senatorów przewodniczący Izby Deputowanych Patricio Walker.
Dane liczbowe pozostawiają wiele do życzenia - przyznał przewodniczący Senatu Eduardo Frei, odnosząc się do informacji o wysokim deficycie handlowym Polski w stosunku do Chile. W ubiegłym roku wyniósł on blisko 250 mln dolarów, a od czasu objęcia Polski umową handlową UE-Chile wzrósł dziewięciokrotnie.
Wysoko oceniono podczas rozmów kontakty międzyparlamentarne. Zarówno w Kongresie Narodowym, jak i polskim Sejmie i Senacie działają grupy parlamentarne. Członkiem chilijsko-polskiej grupy jest Patricio Walker. W ub.r. gościli w Polsce zarówno przewodniczący Senatu Chile, jak i przewodniczący Izby Deputowanych. Wcześniej takie wizyty składały delegacje Sejmu i Senatu.
Mam nadzieję, że oba rządy będą współpracować równie intensywnie - podsumował Borusewicz, dodając że w Polsce oczekiwane są wizyty prezydent Chile Michelle Bachelet i szefa chilijskiej dyplomacji.
Wojciech Kaźmierczak