"Spór Polski z USA ws. tarczy to gra o pietruszkę"
Zakończyło się spotkanie szefa MSZ Radosława Sikorskiego z Konwentem Seniorów
Sejmu. Tematem rozmowy były negocjacje w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Sikorski pokazał, o co dzisiaj idzie spór między Polską i Stanami Zjednoczonymi - powiedział po spotkaniu szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak. De facto spór ten idzie o pietruszkę - zaznaczył.
10.07.2008 | aktual.: 10.07.2008 14:14
W spotkaniu z szefem MSZ wzięli udział, oprócz marszałka Sejmu, także wicemarszałkowie oraz przedstawiciele klubów i kół.
Informacji od rządu na temat negocjacji w sprawie tarczy antyrakietowej domagali się przedstawiciele opozycji. Klub Lewicy złożył wniosek o taką informację, ale marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zadecydował, że debata się nie odbędzie. Marszałek nie był pewien, czy to pomoże, czy zaszkodzi w negocjacjach z Amerykanami. Bronisław Komorowski zapewniał w środę, że poprosi ministra Radosława Sikorskiego aby spotkał się liderami partii i poinformował o stanie negocjacji.
"Przedstawimy w Sejmie informacje o tarczy, jeśli to będzie korzystne Polski"
Informacja rządu o negocjacjach ws. tarczy przedstawiona zostanie w Sejmie wtedy, gdy dojdziemy do wniosku, że jest to korzystne dla Polski - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski po spotkaniu Konwentu Seniorów z szefem MSZ Radosławem Sikorskim. Nie wykluczył, że może się to stać już na następnym, lipcowym posiedzeniu Sejmu. Wydaje się, że jest taka szansa - dodał.
Marszałek ocenił, że spotkanie wypełniło zadanie, jakim było przekazanie siłom politycznym podstawowej porcji informacji o negocjacjach w sprawie tarczy antyrakietowej.
"Parlament nie ma żadnych uprawnień by ponaglać ministra"
Zadaniem ministra spraw zagranicznych w negocjacjach z Amerykanami jest uczynić polskie interesy równoznacznymi z interesami Stanów Zjednoczonych - powiedział po zakończeniu spotkania szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.
Żelichowski, który, jak mówił, jest zadowolony ze spotkania powiedział, że podczas rozmów nie było "kontrowersji". Nie chciał zdradzić szczegółów rozmowy z Sikorskim, bo - jak zaznaczył - negocjacje trwają. Parlament nie ma żadnych uprawnień by ponaglać ministra, by je przyspieszyć - dodał.
"Sikorski nie powiedział niczego, czego nie mogłaby wiedzieć opinia publiczna"
W opinii przewodniczącego klubu Lewicy Wojciecha Olejniczaka, Sikorski nie powiedział nic, o czym nie mogłaby dowiedzieć się opinia publiczna. Dodał, że minister nie rozwiał jego wątpliwości w sprawie tarczy. Pan minister nie powiedział niczego, co przekonałoby nas do tego, że Polska powinna zaangażować się w to przedsięwzięcie - powiedział szef klubu Lewicy.
W jego ocenie, instalacja elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej niesie za sobą zagrożenie, osłabia bezpieczeństwo naszego kraju, a także pogarsza relacje polityczne Polski w Europie i na świecie.
Szef klubu Lewicy ocenił, że Sikorski, do informacji o tarczy podszedł "niezwykle kompetentnie". W sposób zdecydowany, odważny pokazał, o co dzisiaj idzie spór między Polską i Stanami Zjednoczonymi - uważa Olejniczak.
Można by powiedzieć, że w tej chwili, spór de facto idzie o pietruszkę - sprawę, która, z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, nie ma żadnego znaczenia. To są sprawy, które nie są dla nas, z punktu mojego widzenia, przesądzające, czy instalacja ma być, czy ma jej nie być - stwierdził Olejniczak.
Polityk tłumaczył, że spór z USA dotyczy przekazania jednej baterii Patriot. Żeby chronić jedno miasto potrzeba jest kilku baterii, a my mówimy cały czas o jednej - dodał. "Sikorski przedstawił sporo konkretów"
Szef koła SdPl-Nowa Lewica Marek Borowski powiedział po spotkaniu, że SIkorski przedstawił posłom sporo konkretów odnośnie umów, które były przedmiotem negocjacji na temat tarczy antyrakietowej z Amerykanami.
Borowski dodał, że Sikorski nie podał żadnego przewidywanego terminu zakończenia negocjacji. Wszystko zależy od tego, jak się ustosunkują Amerykanie i jeśli nie będzie to zgodne z oczekiwaniem rządu polskiego, od tego jakie będzie stanowisko rządu - powiedział
Trzeba także wziąć pod uwagę, że Ameryka jest przed wyborami, a między dwoma kandydatami są różnice poglądów na temat tarczy, tej formuły zapewniania bezpieczeństwa globalnego - dodał.
Poseł pytany, czy jest zadowolony z czwartkowego spotkania odparł, że przyjął informacje ministra do wiadomości. O zadowoleniu nie mogę mówić. Byłbym zadowolony wyłącznie wtedy, gdyby minister poinformował, że rząd odstępuje od instalacji tarczy, ale takiej deklaracji nie usłyszałem - powiedział Borowski.
"Liczymy, że rząd doprowadzi negocjacje do szczęśliwego finału"
Wiceszef klubu PiS Paweł Kowal powiedział, że PiS liczy, iż rząd doprowadzi polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej jak najszybciej do szczęśliwego finału.
Kowal stwierdził, że Sikorski "na poziomie pewnej ogólności" przedstawił Konwentowi informację na temat przebiegu negocjacji z Amerykanami. Dopytywany, czy minister poinformował posłów, że rząd cały czas negocjuje odparł, iż podczas spotkania nie zostały podane żadne szczegóły dotyczące tego "gdzie, kto i jakie negocjacje prowadzi".
W ocenie Kowala, bardzo trudno na podstawie spotkania z szefem MSZ wywnioskować czy i w jakim terminie rząd zmierza do przyjęcia bądź odrzucenia oferty amerykańskiej". Na podstawie tego spotkania nie mogę sformułować żadnych nowych ani dodatkowych wniosków, które zmieniałyby nasze stanowisko - powiedział wiceszef klubu PiS.