Trwa ładowanie...
d45d55m

Spór o wymiar sprawiedliwości. Arcybiskup Stanisław Gądecki zajął stanowisko

Reforma wymiaru sprawiedliwości to obecnie główna oś konfliktu między opozycją na obozem rządzącym. PAN organizuje tzw. okrągły stół w tej sprawie, ale zabraknie na nim przedstawicieli PiS. Głos postanowił zabrać arcybiskup Stanisław Gądecki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arcybiskup Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat wymiaru sprawiedliwości
Arcybiskup Stanisław Gądecki wypowiedział się na temat wymiaru sprawiedliwości (East News, Fot: Tomasz Jastrzebowski)
d45d55m

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał list do Jerzego Duszyńskiego, prezesa Polskiej Akademii Nauk. PAP organizuje tzw. okrągły stół na temat wymiaru sprawiedliwości, co duchowny, jak sam zaznaczył, "przyjął z satysfakcją".

"Jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyrażam swoje poparcie dla dialogu ws. sytuacji w wymiarze sprawiedliwości i narastającego konfliktu związanego z jego reformą" - podkreślił abp Gądecki.

Jest zwolennikiem dyskusji i podkreśla, że "rozumie różnice stanowisk". "Nie musi, i jak chcę wierzyć, nie wynika z postawienia prywatnych czy partyjnych interesów ponad sprawami państwowymi" - napisał arcybiskup.

d45d55m

Zobacz też: Wybory prezydenckie. Co, jeśli nie wygra Andrzej Duda? Scenariusz Piotra Zgorzelskiego

Co więcej, abp Gądecki w "obecnym kryzysie wokół wymiaru sprawiedliwości widzi szansę, aby po 30 latach od odzyskania niepodległości właściwe opisać ten ważny sektor działania państwa polskiego".

d45d55m

"Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby polskie sprawy były załatwiane w Polsce. (...) Powinniśmy pamiętać, że istnieje odpowiedzialność za instytucjonalny wymiar dobra wspólnego. Instytucje można, a niekiedy należy reformować. Trzeba jednak unikać tego, co mogłoby prowadzić do instytucjonalnego chaosu, a tym bardziej działań mających za cel doprowadzenie do zamętu” - podkreślił hierarcha.

W podsumowaniu listu życzył uczestnikom okrągłego stołu "owocnych rozmów".

Przypomnijmy, że Jacek Sasin w programie "Graffiti" w Polsat News podkreślił, że nikt z PiS nie weźmie udziału w rozmowach.

Przeczytaj również: "Reforma sądownictwa ma ograniczyć niezależność sądów". Polacy ocenili plany PiS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d45d55m

Podziel się opinią

Share
d45d55m
d45d55m