PolskaSpopielanie ciał zmarłych - czemu nie?

Spopielanie ciał zmarłych - czemu nie?

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa akceptuje spopielanie ciał zmarłych i chowanie ich w urnach, jedynie mała część podnosi zastrzeżenia wobec tych praktyk - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

26.10.2010 | aktual.: 26.10.2010 16:28

71% badanych uważa, że kremacja daje się pogodzić z religią chrześcijańską, przeciwnego zdania jest 22% respondentów.

59% badanych uważa, że kremacja daje się pogodzić z obyczajem i tradycją, a 36%, że nie. 72% wyraża pogląd, że spopielenie ciała daje się pogodzić z szacunkiem dla zmarłych, dla 19% są to kwestie nie do pogodzenia.

W miarę wzrostu wykształcenia rośnie odsetek ludzi, którzy uważają, że kremacja daje się pogodzić z religią chrześcijańską oraz obyczajami i tradycją. Wraz ze wzrostem wielkości miejsca zamieszkania rośnie odsetek ludzi, którzy uważają, że kremacja daje się pogodzić ze wszystkimi trzema sferami - religią, tradycją i szacunkiem dla zmarłych. Im słabsza więź z religią, tym częściej sądzi się, że kremacja da się pogodzić z każdym z tych względów - zauważa TNS OBOP.

TNS OBOP pytał także respondentów czy uczestniczyli kiedykolwiek w pogrzebie świeckim i ocenia, że odpowiedzi pokazują, iż taki pogrzeb jest w Polsce doświadczeniem rzadkim. W takiej ceremonii uczestniczyło 19% badanych.

Nieco częściej niż inni doświadczenie uczestnictwa w świeckim pogrzebie mają za sobą ludzie z wykształceniem wyższym (27%) i ludzie deklarujący się jako dalecy od wiary (niewierzący: 33% oraz wierzący, lecz niepraktykujący: 36%) - podaje TNS OBOP.

W sondażu pytano ponadto, czy respondentom zdarza się "pomyśleć, że ludzie wystawiają swoim zmarłym bogate nagrobki, bo chcą pokazać, że są zamożni?". 29% badanych na tak postawione pytanie odpowiedziało "często", a 42% "czasem".

Sondaż zrealizowano w dniach 7-10 października 2010 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)