Podano wysokość renty alkoholowej. Zbulwersowana jedna grupa
Przysługuje osobom, które utraciły zdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu "naruszenia sprawności organizmu". Nazywana jest rentą alkoholową. Bulwersuje przede wszystkim rolników, bo jej wysokość jest porównywalna do emerytury rolniczej.
Świadczenie mogą otrzymać osoby cierpiące na konkretne rodzaje schorzeń, występujące u osób nadużywających alkoholu. To forma wsparcia, która w założeniu ma pomóc osobom zmagającym się z chorobą alkoholową. Aby jednak ją otrzymać, należy udokumentować stan zdrowia i spełnić konkretne warunki.
Renta alkoholowa. Co to jest i komu przysługuje?
Wśród warunków jest m.in. kwestia tego, że osoba starająca się o to świadczenie z ZUS musi posiadać wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy. Do tego musi zostać uznana przez lekarza za pracownika niezdolnego do pracy oraz udowodnić, że niezdolność do pracy powstała w okresach określonych w ustawie, np. podczas ubezpieczenia, zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rowerzysta nie miał szans. Moment potrącenia na pasach
Ile wynosi renta alkoholowa?
Osoba, która spełni wszystkie te warunki może dostać świadczenie w wysokości 1780,96 zł brutto - w przypadku, jeśli z powodu choroby alkoholowej utraciła zdolność do podejmowania pracy lub 1335,72 zł - w sytuacji częściowej niezdolności do pracy.
"W kontekście tego niebywałym jest fakt, że najniższa emerytura rolnicza po co najmniej 25-letnim okresie ciężkiej pracy na roli i opłacaniu w tym czasie składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 marca 2024 r. wynosi tyle samo, czyli 1780,96 zł! Środowisko rolnicze tym faktem mocno zbulwersowane" - przekazuje Wielkopolska Izba Rolnicza.
"Przekazujemy to pod rozwagę decydentom. Jeśli nie docenia się w Polsce ciężkiej pracy, to wkrótce nie będzie komu pracować. To wysoce demoralizujące dla społeczeństwa" - napisano.
Czytaj także:
Źródło: farmer.pl