Trwa ładowanie...

Spójrz do góry. Spektakularne zjawisko na polskim niebie

Zapowiada się wyjątkowa noc na polskim niebie. Spójrzcie do góry, bo po raz kolejny mogą się pojawić zorze. Prognozy wskazują, że efekty świetlne mogą być widoczne także w Polsce.

Zorza, niezwykłe zjawisko na niebieZorza, niezwykłe zjawisko na niebieŹródło: Licencjodawca, fot: Grzegorz Momot
d27xq3v
d27xq3v

Zorza polarna to jedno z najbardziej malowniczych zjawisk, jakie możemy zaobserwować na nocnym niebie. To naturalne fenomeny świetlne, które pojawiają się w pobliżu biegunów magnetycznych planety. Towarzyszy im intensywne pole magnetyczne, które sprawia, że ich widok jest wręcz hipnotyzujący. Zorza polarna powstaje w wyniku przepływu prądu w jonosferze, na wysokości około 100 km nad powierzchnią Ziemi, w rejonach pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej.

Co ciekawe, zorze polarne mogą przyjmować różne barwy. W zależności od gazu, który wchodzi z nimi w interakcję, możemy zobaczyć zielone, czerwone, żółte, niebieskie, czy nawet fioletowe światła. Na przykład, kiedy tlen wchodzi w reakcję z cząsteczkami słonecznymi, zorza nabiera barw czerwonawych lub zielonych, a kiedy jest to azot, widzimy fioletowe lub bordowe odcienie.

Jak powstaje zorza polarna?

Zjawisko zorzy polarnej ma swoje korzenie w burzach magnetycznych zachodzących na Słońcu. W wyniku wybuchów i rozbłysków, cząstki takie jak protony i elektrony zostają wyrzucone w przestrzeń kosmiczną. Gdy zbliżają się do naszej planety, zderzają się z górną warstwą atmosfery, uwalniając energię, którą możemy podziwiać w formie zorzy polarnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Atak roju owadów na plaży w USA. Nagranie świadka

Na półkuli północnej to malownicze zjawisko nazywane jest "aurora borealis", natomiast na południowej "aurora australis". Choć najczęściej powstaje ona za kołami podbiegunowymi, zdarzają się również sytuacje, kiedy zorza polarna jest widoczna w bardziej umiarkowanych szerokościach geograficznych. Czasem można ją dostrzec nawet w Polsce.

d27xq3v

Już tej nocy. Zorza polarna w Polsce

Właśnie dziś możemy przygotować się na to niezwykłe widowisko. W nocy z 30 na 31 lipca (z wtorku na środę) możemy spodziewać się wystąpienia zorzy polarnej - poinformowało w mediach społecznościowych Centrum Badań Kosmicznych PAN.

"Według prognoz National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy magnetycznej (Kp 7), która stworzy idealne warunki do obserwacji tego spektakularnego zjawiska" - informuje kierownik Centrum Prognoz Heliogeofizycznych Łukasz Tomasik.

Najlepsze miejsca do obserwacji zorzy polarnej w Polsce to regiony z dala od miejskich świateł, takie jak północne wybrzeże Bałtyku czy górzyste obszary na południu kraju. Warto wybrać się choć trochę poza miasto, gdzie niebo jest ciemniejsze i gdzie można zaobserwować niezakłócone przez sztuczne światła naturalne piękno zorzy polarnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27xq3v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27xq3v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj