Trwa ładowanie...
d3eh4nb
pożar
03-09-2004 10:00

Spłonęła część cennego księgozbioru w Weimarze

Część cennego księgozbioru, w tym cała
kolekcja historycznych wydań Biblii, spłonęła w pożarze biblioteki
księżnej Anny Amalii w Weimarze w Niemczech.

d3eh4nb
d3eh4nb

Ogień wybuchł w XVI-wiecznym pałacu, w którym przechowywane były książki. Uszkodzony przez płomienie dach budynku zawalił się, niszcząc Salę Rokokową, w której przechowywane były najcenniejsze egzemplarze. Pożar ugaszono po dwóch godzinach.

Strażakom oraz pracownikom biblioteki udało się uratować 25 tysięcy z 35 tysięcy przechowywanych w pałacu książek. Wiele z nich jest jednak przemoczonych. To prawdziwa katastrofa - powiedział przewodniczący fundacji weimarskiej klasyki Helmut Seemann. Biblioteka znajduje się na liście zabytków światowej kultury.

d3eh4nb

Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana. "Der Spiegel" pisze w wydaniu internetowym, że straty oszacowano wstępnie na "dwucyfrową sumę w milionach euro". W pałacu znajdowała się m. in. największa na świecie kolekcja wydań "Fausta" Johanna Wolfganga Goethego.

Weimar był jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego i artystycznego Niemiec w XVIII i XIX wieku. Oprócz Goethego tworzył tutaj także Friedrich Schiller.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj