Groźby w stronę Meksyku. Media: USA mówią o akcji militarnej
Stany Zjednoczone zagroziły Meksykowi akcją militarną, jeśli nie poradzi sobie z kartelami narkotykowymi.
Szef Pentagonu Pete Hegseth przekazał, że jeśli Meksyk nie zajmie się zmową między swoim rządem a kartelami narkotykowymi, armia USA jest gotowa podjąć jednostronne działania w tej kwestii.
Poinformowały o tym źródła zaznajomione ze szczegółami rozmowy telefonicznej. Jak ujawnił "The Wall Street Journal", najwyżsi rangą przedstawiciele meksykańskich sił zbrojnych, którzy uczestniczyli w rozmowie, byli zszokowani i oburzeni, interpretując jego słowa jako groźbę ewentualnej operacji militarnej Stanów Zjednoczonych na terytorium Meksyku.
Departament Obrony USA odmówił komentarza w tej sprawie.
Więcej wojska na granicy z Meksykiem
W piątek źródła wojskowe USA przekazały, że armia rozmieści dodatkowo 1140 żołnierzy na granicy z Meksykiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziwne rzeczy na fronie? "Po stronie rosyjskiej są normą"
To kolejne posunięcie administracji prezydenta Donalda Trumpa z wykorzystaniem wojska do pomocy w realizacji przedwyborczego programu walki z nielegalną migracją - podkreślają media.
Na granicę z Meksykiem skierowane zostaną jednostki z Kentucky, Północnej Karoliny i Wirginii. Zwiększy to liczbę żołnierzy czynnej służby na granicy do około 4,2 tys.
Źródło: "The Wall Street Journal"/PAP