PolskaSpis powszechny. Czwartek ostatnim dniem. Za odmowę wysokie kary

Spis powszechny. Czwartek ostatnim dniem. Za odmowę wysokie kary

To ostatni moment, aby uniknąć wysokiej kary do 5 tys. złotych. Czwartek 30 września to ostatni dzień Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Tymczasem internauci wskazują na poważne problemy.

Spis powszechny. Czwartek ostatnim dniem. Za odmowę wysokie kary
Spis powszechny. Czwartek ostatnim dniem. Za odmowę wysokie kary
Źródło zdjęć: © EASTNEWS
oprac. EMW

1 kwietnia w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przedsięwzięcie ma miejsce raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Zgodnie z decyzjami rządu, jest on obowiązkowy, a odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł.

Ostatnia prosta spisu nie obywa się jednak bez problemów. Jak wskazują internauci, są poważne trudności z dodzwonieniem się na infolinię. Może to martwić tym bardziej, że czas na wzięcie udziału w spisie kończy się w czwartek.

Narodowy Spis Powszechny. Infolinia nie działa?

W mediach społecznościowych Głównego Urzędu Statystycznego zawrzało. Komentujący wskazują, że możliwość samospisu przez internet jest zablokowana, a dodzwonienie się na infolinię graniczy aktualnie z cudem. Po drugiej stronie słuchawki pojawia się bowiem komunikat: "przepraszamy, wybrany telefon nie odpowiada".

Zobacz też: Ekspert o propozycji Tuska. "Pomysł wyciągnięty z kapelusza"

Niektórzy internauci wskazują też, że przy wielokrotnych próbach połączenia odpowiada im jedynie głucha cisza.

GUS komentuje problemy

Do zarzutów komentujących odniósł się już GUS. Jak wskazali przedstawiciele Urzędu, ze względu na tak krótki czas, aby się spisać, jest dużo dzwoniących na infolinię. GUS przyznaje, że mogą w związku z tym wystąpić problemy z połączeniem.

- Infolinia spisowa działa. Dzwoni na nią jednak tak dużo ludzi, że pojawia się komunikat jakby nikt nie odbierał - przekazał wydział prasowy Głównego Urzędu Statystycznego.

GUS prosi telefonujących, którzy nie mogą się dodzwonić, aby rozłączyli się i po chwili spróbowali ponownie. Zdaniem przedstawicieli Urzędu, internetowa aplikacja spisowa działa bez zarzutu.

Spis powszechny. Jakie dane należy podać?

Podczas spisu należy podać szereg informacji. Wśród nich są m.in. nasz poziom wykształcenia, zasoby mieszkaniowe czy charakterystyka etniczno-kulturowa. Dokładną listę pytań można sprawdzić na stronie GUS.

Zgodnie z zapowiedziami Głównego Urzędu Statystycznego, pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.

Źródło: Wiadomości WP/PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (422)