Trwa ładowanie...

Spis powszechny dobiega końca. Nie spiszesz się, dostaniesz karę. Pozostały już tylko dwa dni

Główny Urząd Statystyczny przypomina, że to już ostatnie chwile na wywiązanie się z obowiązku spisowego. Termin mija 30 września.

Mija termin spisu powszechnegoMija termin spisu powszechnegoŹródło: EASTNEWS, fot: REPORTER, Piotr Kamionka
d2orila
d2orila

Zgodnie z przepisami, spis powszechny jest obowiązkowy, a odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł. Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej.

Spis powszechny jest obowiązkowy

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września.

Spisem powszechnym objęte są: osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania oraz mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

d2orila

Odmówisz udziału w spisie? Grozi za to kara

Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

GUS przypomina, że nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się telefonicznie z osobami fizycznymi objętymi spisem. Osoby, które przekażą dane telefonicznie rachmistrzowi, nie muszą już wypełniać formularza spisowego w Internecie. A do osób, które już się spisały samodzielnie, rachmistrz nie zadzwoni. Jeśli chcesz wypełnić sam formularz w Internecie możesz to zrobić dopóki nie skontaktuje się z Tobą rachmistrz.

Afera mailowa. Przytyk Sienkiewicza pod adresem PiS-u

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2orila
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2orila
Więcej tematów