Spiegel-online: DB ostrzegał przed wymianą
Deutsche Bank twierdzi, że ostrzegał władze niemieckiej fundacji odszkodowawczej "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" przed ryzykiem wymiany na złote marek przeznaczonych na odszkodowania dla polskich ofiar nazizmu. Taką informację opublikował w środę Spiegel-online.
31.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Oczywiście wskazaliśmy fundacji na szczególne ryzyko transakcji wymiany waluty na złote - powiedział rzecznik banku Walter Schumacher internetowemu wydaniu niemieckiego tygodnika Der Spiegel. Zdaniem Schumachera, dla wszystkich uczestników tej transakcji oczywiste było, że kurs złotego jest "nadzwyczaj płynny".
Przedstawiciele zarządu niemieckiej fundacji utrzymywali dotychczas, że to właśnie Deutsche Bank zalecił szybką jednorazową wymianę całej kwoty na złote.
Podczas kierowanej właśnie przez Deutsche Bank operacji finansowej trzy niemieckie banki wymieniły w połowie czerwca na złote 1,325 mld marek. Była to cała pierwsza rata (75% całej sumy) świadczeń dla polskich poszkodowanych. Na skutek znacznego spadku kursu złotówki poszkodowani stracili na tej wymianie, otrzymując mniejsze sumy w złotych niż wynikało to z aktualnego przelicznika.
Fundacja niemiecka przekazała do tej pory trzy transze wypłat dla 180 tys. poszkodowanych. Od kilku miesięcy strony polska i niemiecka poszukują rozwiązania mającego zrekompensować straty. Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder powiedział po spotkaniu z premierem Leszkiem Millerem w ubiegłą środę w Berlinie, że obie fundacje muszą same rozwiązać problem rekompensat.
Spiegel-online twierdzi ponadto, że niemiecka fundacja wprowadziła w błąd byłego szefa fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Bartosza Jałowieckiego. Nie jest prawdą - podaje Spiegel-online, że przewodniczący zarządu niemieckiej fundacji Michael Jansen i Jałowiecki uzgodnili podczas kolacji 30 maja jednorazową wymianę marek na złote.
Z dokumentów, na które powołuje się redakcja, wynika, że Jałowiecki wielokrotnie pisemnie monitował stronę niemiecką o ustalenie szczegółów wymiany. W piśmie z 6 czerwca niemiecka fundacja zapowiedziała Jałowieckiemu, że poinformuje go w przyszłym tygodniu o warunkach wymiany pierwszej transzy. Jednak już następnego dnia Niemcy rozpoczęli transakcję, wymieniając nie tylko pierwszą transzę, lecz całą pierwszą ratę - informuje Spiegel-online. (aka)