Trwa ładowanie...
d1rzust

Specjalna komisja zbada przyczyny pożaru w hotelu

Specjalna komisja Państwowej Straży Pożarnej wyjaśni przyczyny pożaru hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim - powiedział na antenie Polskiego Radia PiK rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak.

Share
d1rzust

Członkowie komisji będą wyjaśniali między innymi, dlaczego straż została tak późno wezwana na miejsce tragedii. Według Pawła Frątczaka, świadkowie twierdzą, że widzieli płomienie pół godziny przed wpłynięciem zgłoszenia do strażaków.

Zdaniem rzecznika, po takiej tragedii należy się zastanowić, w jakich budynkach mieszkamy i jak powinniśmy się zachować w chwili zagrożenia. Paweł Frątczak przypomniał, że do 90% pożarów na całym świecie dochodzi w mieszkaniach.

NIK skontroluje inspektorat nadzoru budowlanego w Kamieniu Pomorskim

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski zlecił ponowną kontrolę w inspektoracie nadzoru budowlanego w Kamieniu Pomorskim - poinformował rzecznik prasowy Izby Paweł Biedziak. Okazało się bowiem, że budynek był przeznaczony do rozbiórki już w 2006 roku.

W 2006 roku NIK przeprowadził już taką kontrolę, która wykazała szereg uchybień. Jak powiedział Biedziak, z poprzedniej kontroli wynikało, że inspektorat nie wypełniał należycie przewidzianych prawem obowiązków - m.in. nie wszczynał postępowań, a sprawcom samowoli budowlanych wręczano mandaty zamiast kierowania spraw do prokuratury. Inspektorat nadzoru budowlanego zgodził się też m.in. na warunkowe użytkowanie budynków, które wcześniej miały być rozebrane.

d1rzust

Kontrola w Kamieniu Pomorskim została przeprowadzona w ramach kontroli w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego, w 16 wojewódzkich i w 48 powiatowych inspektoratach nadzoru budowlanego w 2005 roku. Dotyczyła lat 2003 - 2005. Kontrola 4 wojewódzkich i 14 powiatowych inspektorów wykazała, że nie byli oni przygotowani organizacyjnie do przeprowadzania obowiązkowych kontroli.

Celem kontroli było dokonanie oceny działalności organów nadzoru budowlanego w zakresie realizacji ustawy prawo budowlane. NIK stwierdził, że w wielu przypadkach nadzór budowlany nie dotrzymywał terminu zawiadamiania inwestora o obowiązkowej kontroli. Były przypadki nieprawidłowego prowadzenia ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych. NIK zwrócił uwagę na niską liczbę kontroli przeprowadzonych w terenie, wzrost liczby skarg na funkcjonowanie nadzoru budowlanego oraz słabą znajomość przepisów prawa budowlanego.

Jak powiedział powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kamieniu Pomorskim Józef Palusiński, NIK przeprowadzał w tamtejszym inspektoracie już dwie kontrole. - Wnioski pokontrolne dotyczyły użytkowania kontrolowanych przez inspektorów obiektów. Wskazywano m.in. na pewne braki w przeprowadzanych procedurach, np. że jakaś decyzja wydana była "na skróty". Zastrzeżenie dotyczyły także braku planowanych kontroli. To była typowa kontrola jak we wszystkich inspektoratach - podkreślił Palusiński.

Spośród 77 osób, które - jak ustalono - przebywały w hotelu robotniczym, 22 osoby zginęły, 54 żyją są poszkodowane. z czego 21jest rannych i przebywa w szpitalach. Wtorek to pierwszy z trzech dni żałoby narodowej. Między 17.00 a 19.00 w Pałacu Prezydenckim zostanie wyłożona księga kondolencyjna.

d1rzust

Podziel się opinią

Share
d1rzust
d1rzust
Więcej tematów