ŚwiatSpada liczba Polaków wyjeżdżających do USA

Spada liczba Polaków wyjeżdżających do USA

Po przystąpieniu Polski do UE spadła liczba Polaków wyjeżdżających do USA. Głównym kierunkiem imigracji stały się natomiast państwa UE. W 2009 roku w innych krajach UE mieszkało 1,5 mln Polaków; najwięcej z nich: w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Dane te zawiera opublikowany w Waszyngtonie raport Instytutu na rzecz Polityki Migracyjnej. Wskazuj on na zmianę kierunków migracji Polaków po 2004 roku. Zbadano stan migracji w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Irlandii.

Jak podano w raporcie, obecnie w Stanach Zjednoczonych mieszka 479 tys. Polaków, urodzonych w Polsce. Blisko połowa z nich (48,8%) przybyła do USA przed rokiem 1990. Najwięcej Polaków mieszka w stanach Illinois, Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Floryda.

Zdecydowanie więcej jest wśród nich kobiet niż mężczyzn (55,9% w stosunku do 44,1%), a średnia wieku Polaków (ponad 49 lat) jest zdecydowanie wyższa niż średnia wieku wszystkich mieszkańców Stanów Zjednoczonych (niespełna 37 lat). Polacy mają poziom wykształcenia porównywalny z innymi mieszkańcami Stanów.

Polacy w USA pracują głównie w przemyśle (17,2%), szkolnictwie, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (16,7%), budownictwie (14,4%), nauce, zarządzaniu i usługach (13,2%) Od 2000 do 2009 roku ponad 119 tys. Polaków otrzymało w Stanach Zjednoczonych kartę stałego pobytu.

PO 2004 roku głównym kierunkiem migracji stały się kraje UE, w tym wielka Brytania i Irlandia, które bezpośrednio po poszerzeniu UE otworzyły swój rynek pracy na pracowników z nowych krajów. Najwięcej Polaków mieszka obecnie w Wielkiej Brytanii - 520 tys. Polacy są tam drugą, po Hindusach, społecznością cudzoziemców. Blisko 20% z nich mieszka w Londynie.

Wśród Polaków w Wielkiej Brytanii bezrobocie jest niższe niż wśród wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii i wynosi 5% (wśród wszystkich mieszkańców jest to 7,8%) W raporcie podkreślono, że Polacy w Wielkiej Brytanii mają dobre wykształcenie, ale pracują poniżej swych kwalifikacji.

Raport analizuje także sytuację Polaków w Irlandii i w Niemczech. W 2009 r. w Niemczech było 398 tys. Polaków; 3,8% z nich urodziło się już w tym kraju. Polacy byli trzecią społecznością w Niemczech - po Turkach i Włochach. Polski imigrant w Niemczech ma średnio ponad 37 lat i przebywa w Niemczech średnio 9,7 roku. Blisko jedna trzecia z nich (130 tys.) mieszka w Niemczech krócej niż cztery lata.

Blisko 1,3 mln mieszkańców Niemiec wskazuje, że oni lub ich przodkowie byli w jakiś sposób związani z Polską; oznacza to zarówno tych, którzy urodzili się w Polsce, jak i tych urodzonych w Niemczech, których rodzice bądź dziadkowie byli imigrantami.

Ta grupa mieszka głównie na zachodzie i na południu Niemiec, szczególnie w Nadrenii-Westfalii (477 tys. z nich, czyli 37%). Zatrudnieni są głównie w przemyśle, handlu, transporcie, hotelarstwie i restauracjach. 129 tys. z nich (10%) ma wyższe wykształcenie, natomiast 74 tys. (6%) jest bezrobotna.

W 2004 r. Irlandia, podobnie jak Wielka Brytania, otworzyła swój rynek pracy dla obywateli nowych państw UE. Ostatnie dane, jakimi dysponuje raport są z 2006 roku. Wówczas w Irlandii było 63,2 tys. Polaków. Mieszkają oni na terenie całej Irlandii, ale najwięcej - w Dublinie i na jego przedmieściach - 29% społeczności. Średnia wieku Polaków w Irlandii to 27,5 roku. Zatrudnieni są głównie w przemyśle, połowa zatrudnionych kobiet pracuje w sklepach, hotelach i restauracjach.

Raport został opracowany przez Krystynę Iglicką z Centrum Studiów Międzynarodowych oraz Magdalenę Ziółek-Skrzypczak i Ludwiga Maximiliana z Uniwersytetu w Monachium.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)