PolskaSP proponuje nowe zasady przyznawania koncesji przez KRRiT

SP proponuje nowe zasady przyznawania koncesji przez KRRiT

Klub Solidarnej Polski przygotował projekt noweli ustawy o rtv, który zmienia kryteria przyznawania przez KRRiT koncesji nadawcom. To m.in. odpowiedź na oczekiwania episkopatu w kwestii zakończenia sporu wokół TV Trwam, której nie przyznano miejsca na multipleksie cyfrowym.

Zgodnie z projektem Solidarnej Polski kryteriami przydzielania koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji powinno być zobowiązanie nadawców do nadawania jak największej liczby programów wytworzonych w języku polskim oraz do emisji jak najmniejszej liczby reklam.

Senator SP Kazimierz Jaworski powiedział na konferencji prasowej w sejmie, że projekt ten jest m.in. odpowiedzią na oczekiwania episkopatu odnośnie zakończenia sporu wokół Telewizji Trwam. O przyznanie Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała w styczniu.

Zaznaczył, że SP liczy na poparcie tego projektu przez posłów z innych klubów. "Liczymy na wsparcie wszystkich klubów dla naszej inicjatywy, aby zakończyć ten spór, który bardzo ciąży naszej ojczyźnie. Chcemy poprzez rozmowy ze wszystkimi klubami nadać tej sprawie szybką ścieżkę" - podkreślił Jaworski.

Tłumaczył, że celem projektu jest wprowadzenie zobiektywizowanych i merytorycznych kryteriów do obecnych zasad przyznawania koncesji. Jak podkreślił, chodzi o wprowadzenie przejrzystych zasad zamiast obecnie panującej - jego zdaniem - "uznaniowości i bałaganu prawnego".

"Obecnie mamy duży nieład koncesyjny w mediach. Solidarna Polska chce bardzo konkretnie uregulować tę kwestię i stworzyć prawo, które będzie przejrzyste dla obywateli" - powiedział Jaworski.

Fundacja o. Rydzyka Lux Veritatis była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ub. roku. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na multipleksie odwoływało się - oprócz Fundacji - także trzech innych nadawców. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu br. Lux Veritatis jako jedyna zaskarżyła tę decyzję do sądu administracyjnego.

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja ma koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowych. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)