Trwa ładowanie...
dwyz61j
aukcja
15-06-2004 18:35

Sotheby's sprzedał obrazy polskich malarzy za 130 tys. funtów

Dom aukcyjny Sotheby's na wtorkowej aukcji w Londynie sprzedał cztery płótna znanych polskich malarzy z przełomu XIX i XX wieku za łączną sumę 130.800 funtów. Najwyższą cenę 48 tys. funtów nabywcy zapłacili za obraz Stefana Bakałowicza (1857-1947) "List". Obraz ten był wyceniony na 8-12 tys. funtów.

dwyz61j
dwyz61j

Dwa obrazy pędzla Alfreda Wierusza-Kowalskiego (1849-1915) "Orszak Powitalny" i Alfonsa Karpińskiego (1875-1961) "Au cafe concert" sprzedano za 38.400 funtów każdy. Pierwszy z nich wyceniono na 20-30 tys. funtów, a drugi 30-50 tys. funtów.

Czwarty obraz "Studium trzech chłopców" Jacka Malczewskiego (1854-1929)wyceniany na 5-7 tys. funtów został sprzedany za 6 tys.

Piąty z obrazów namalowany przez polskiego artystę z serii "Enfants" (Dzieci) Tadeusza Makowskiego (1882-1932) nie znalazł nabywcy. Przed aukcją był najwyżej wyceniany spośród licytowanych we wtorek prac Polaków (40-60 tys. funtów).

Wszystkie obrazy polskich malarzy oferowane na aukcji pochodziły ze zbiorów prywatnych we Francji, Niemczech i W. Brytanii.

dwyz61j

Na aukcji wystawiano też płótna artystów węgierskich, czeskich, niemieckich i austriackich.

Karpiński kształcił się w Paryżu pod wpływem Moneta, Degasa i Toulouse-Lautrec'a, Makowski po studiach w Krakowie osiadł w Paryżu, gdzie przyjaźnił się z Le Fauconnierem, Legerem, Picassem i Mondrianim. Wierusz-Kowalski znaczną część życia spędził w Monachium, gdzie zmarł. Z kolei Stefan Bakałowicz studiował w Petersburgu i Krakowie, a zmarł w Rzymie.

W listopadzie ub. r. na aukcji Sotheby's sprzedano płótna Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Maurecego Gottlieba, Radosława Kleczyńskiego i Józefa Brandta. W maju tego roku nabywców znalazły w londyńskim domu aukcyjnym prace Henryka Siemiradzkiego i Aleksandra Orłowskiego.

dwyz61j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwyz61j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj