Sondaż WP: spada poparcie dla Platformy, rośnie dla PiS
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku stycznia, dwóch na pięciu Polaków (42%) zagłosowałoby na Platformę Obywatelską - wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez Gemius. Na drugim miejscu w rankingu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, na który chce głosować 19% ankietowanych.
Platforma w nowym roku straciła 6% poparcia. Z kolei PiS zanotował wzrost popularności o 3 punkty procentowe.
Koalicyjny PSL wybiera 3% ankietowanych. To wynik gorszy o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni. O taką samą wartość wzrosły z kolei notowania SLD - ugrupowanie Grzegorza Napieralskiego może liczyć na 9% głosów.
Poza Sejmem znalazłyby się: Samoobrona, UPR - 2% poparcia, LPR, SDPL, Demokraci.pl - po 1%. 5% ankietowanych wybiera inną partię, a 15% jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.
Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów PO wybiera 42% ankietowanych (spadek o 1%), podczas gdy PiS - 13% (wzrost o 1%). Internauci wprowadziliby do Sejmu również SLD z 8-procentowym poparciem (wzrost o 1%).
O wypełnianiu przez Donalda Tuska obowiązków premiera Donalda Tuska z aprobatą mówi 45% badanych, jednak tylko 4% Polaków ocenia jego funkcjonowanie zdecydowanie dobrze. Dwóch na pięciu na trzech ankietowanych ocenia pracę premiera negatywnie (42%), z czego 19% - zdecydowanie źle. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni notowania premiera pogorszyły się. Spadł o 3 punkty procentowe odsetek badanych dobrze oceniających pracę Donalda Tuska, o 4% zwiększył się udział respondentów negatywnie wypowiadających się o funkcjonowaniu gabinetu Tuska.
Jedna trzecia Polaków (30%) dobrze ocenia działania rządu, jednak tylko 1% ankietowanych ocenia pracę rządu bardzo dobrze. Z kolei dwie trzecie badanych (65%) ma przeciwne zdanie na temat pracy gabinetu Donalda Tuska, przy czym 29% respondentów ocenia jego działania zdecydowanie źle.
W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni o 3 punkty procentowe spadła liczba pozytywnych ocen rządu, o 2% zwiększyła się liczba ocen negatywnych.
Prawie dwie trzecie społeczeństwa (62%) ocenia, że prezydent źle wypełnia swoje obowiązki, przy czym jedna trzecia ankietowanych (34%) ocenia pracę prezydenta zdecydowanie źle. Blisko jedna trzecia (31%) wyraża opinię przeciwną. Udział badanych niezadowolonych z pracy prezydenta zmniejszył się o 1 punkt procentowy, odsetek osób pozytywnie oceniających pracę Lecha Kaczyńskiego wzrósł z kolei o 1%.
Co piąty Polak pozytywnie wypowiada się o działaniach parlamentu (22%), wciąż jednak ponad połowa wyborców (57%) ma o Sejmie zdanie negatywne.
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 6 stycznia. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska