Sondaż WP.PL: PiS prowadzi o 5 punktów proc.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec czerwca na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 32 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 27 proc. z nas. Tak wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski zrealizowanego przez Homo Homini. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Platforma odzyskała 1 punkt proc. poparcia, tymczasem notowania PiS nie zmieniły się.
26.06.2013 | aktual.: 26.06.2013 14:50
Przeczytaj też: Kaczyński czeka aż Tusk się wykrwawi
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 16 proc. Polaków. SLD zyskało od ostatniego badania 1 punkt proc. poparcia. Na czwartej pozycji uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe, które poprawiło swoje notowania o 3 punkty proc. i z 7-proc. wynikiem weszłoby do sejmu. W parlamencie znalazłaby się też Solidarna Polska z 5-proc. poparciem (bez zmian).
Poza parlamentem znalazłby się za to Ruch Palikota, na które to ugrupowania chce głosować tylko 3 proc. Polaków. Notowania RP pogorszyły się o 1 punkt proc.
10 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.
Fatalne notowania premiera i rządu
Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie jedynie 30 proc. wyborców (bez zmian). Z kolei źle premiera ocenia 66 proc. z nas (pogorszenie o 3 punkty proc.).
Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia tylko co piąty Polak (pogorszenie o 1 punkt proc.). Złą opinię ma o rządzie trzy czwarte badanych (pogorszenie o 3 punkty proc.).
Prezydent w niełasce?
A jak kształtują się notowania Bronisława Komorowskiego? Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 65 proc. z nas (poprawa o 2 punkty proc.). Źle ocenia pracę prezydenta 29 proc. Polaków (bez zmian).
Tylko co dziesiąty Polak (15 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (bez zmian). Aż 80 proc. badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (pogorszenie o 4 punkty proc.).
Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 26 czerwca. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska