Trwa ładowanie...
d3hfkkf

Sondaż w wyborach do PE. Rozdrobniona opozycja nie ma szans. Kluczem koalicja

Jeśli partie opozycyjne pójdą w wyborach do Parlamentu Europejskiego osobno, mogą na tym więcej stracić niż zyskać. Najwięcej skorzystać mogą partie lewicowe. Dodatkowo PiS może stracić trzy mandaty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opozycja zdobędzie więcej mandatów w wyborach do PE startując w koalicjach
Opozycja zdobędzie więcej mandatów w wyborach do PE startując w koalicjach (East News, Fot: Mateusz Grochocki)
d3hfkkf

Sondaż w wyborach do Parlamentu Europejskiego, przeprowadzony przez IPSOS dla portalu oko.press, daje zwycięstwo PiS z wynikiem 36,83 proc. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 26,12 proc., trzecie - partia Roberta Biedronia, na którą głosowałoby 7,95 proc. badanych.

Tuż za podium uplasowałby się Kukiz'15 z poparciem 6,1 proc. Dalsze miejsca, tuż pod progiem wyborczym, zajęłyby PSL (4,85 proc.), a następnie SLD (4,71 proc.) i Wolność z Ruchem Narodowym (3,45 proc.). Podział mandatów zależy jednak od potencjalnych sojuszy.

PiS straci na sojuszach opozycji

d3hfkkf

Gdyby utrzymał się wyżej wymieniony wariant to PiS mógłby liczyć na 25 mandatów. KO na 18, partia Biedronia na 5 i Kukiz'15 na 4. W przypadku koalicji stracić mogłaby partia Jarosława Kaczyńskiego. Warunkiem są jednak dwa porozumienia. KO z PSL i Teraz! Ryszarda Petru. Wspólnie musiałyby też pójść partie lewicowe: SLD, Razem i Zieloni.

Wtedy PiS miałby 22 mandaty, a szeroka koalicja KO 19. Partia Biedronia mogłaby liczyć na 4 miejsca w europarlamencie, tyle samo co blok lewicowy. Stratny w tej konfiguracji byłby Kukiz, który do PE wprowadziłby 3 członków.

Sondaż IPSOS został przeprowadzony w dniach 12-14 grudnia, metodą wywiadów telefonicznych CATI, na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1007 osób.

d3hfkkf

Zobacz także: Wcześniejsze wybory parlamentarne? Duda mówi, co myśli o takim rozwiązaniu

Źródło: oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hfkkf

Podziel się opinią

Share

d3hfkkf

d3hfkkf
Więcej tematów